Prezydent rozmawiał z Sekretarz Generalną RE. Ważne ustalenia ws. sytuacji Polaków na Białorusi

Sekretarz Generalna Rady Europy Marija Burić zapewniła, że sytuacja polskiej mniejszości na Białorusi będzie w spektrum jej zainteresowania - napisał na Twitterze minister Krzysztof Szczerski. To efekt rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą.

Andrzej Duda
Fotomag/Gazeta Polska

Dziś zarzuty w związku ze sprawą karną mogą usłyszeć działacze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut, Maria Tiszkowska i Irena Biernacka, a w piątek prezes ZPB Andżelika Borys - poinformował portal prowadzony przez działaczy tej polskiej organizacji na Białorusi.

Członkowie Zarządu Głównego ZPB Poczobut, Biernacka i Tiszkowska zostali zatrzymani 25 marca przez białoruską milicję w ramach sprawy karnej. Prezes Borys została zatrzymana dwa dni wcześniej w związku ze sprawą o „organizację nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały doroczny jarmark Kaziuki. 24 marca Borys została skazana na 15 dni aresztu.

Przeciwko represjom na Białorusi protestują nie tylko polskie władze, ale i wiele organizacji. Sytuacją Polaków za wschodnią granicą interesują się też kolejne europejskie instytucje. 

- W efekcie rozmowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy  z Sekretarz Generalną Rady Europy Mariją Burić sprawa Polaków na Białorusi była wczoraj omówiona na forum Komitetu Ministrów Rady Europy. Sekretarz Generalna zapewniła, że sytuacja polskiej mniejszości na Białorusi będzie w spektrum jej zainteresowania

- poinformował na Twitterze Krzysztof Szczerski.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Białoruś #Andrzej Duda

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo