Mozart i Beethoven na cenzurowanym - bo byli „biali". Kolejna odsłona „Black Lives Matter”

Zdaniem wykładowców Uniwersytetu w Oxfordzie, „analiza dzieł Mozarta, Beethovena oraz innych białych kompozytorów europejskich z okresu kolonializmu powinna być ograniczona”. W ramach solidarności z ruchem „Black Lives Matter” proponują studentom więcej jazzu oraz hip-hopu.

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa The All-Nite Images - https://www.flickr.com/photos/otto-yamamoto/15305646874/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org

W polskich mediach społecznościowych trwają od wczoraj dyskusję na temat ew. klękania piłkarzy przed meczem Polska – Anglia, które miałoby być rodzajem uhonorowania antyrasistowskiego ruchu „Black Lives Matter”. Zdania są podzielone, choć zdecydowana większość komentatorów i internautów uważa ten gest za zbędny, polityczny i poniżający (dla klękających-rzecz jasna).

Prezes PZPN Zbigniew Boniek oznajmił, że "jest absolutnie przeciwko takim akcjom". - To jest populizm, bo za tym nic nie idzie. Piłkarze czasem klękną, a jakby się niektórych z nich spytać, dlaczego klęczą, to nawet by nie wiedzieli - powiedział Boniek w rozmowie ze "Sport.pl".

Problem związany ze swoistym oddawaniem czci osobom czarnoskórym dotyczy wielu sfer życia. W akcję „Black Lives Matter” włączyły się wielkie sieci handlowe, producenci kosmetyków, media i szeroko rozumiany świat kultury. Można odnieść wrażenie, że także nasza rodzima Rada Języka Polskiego, wydając opinię o niestosowności używania słowa „Murzyn”, poddała się światowym trendom w tej delikatnej kwestii.

Okazuje się, że poprawności politycznej nie zdołali się oprzeć także szacowni profesorowie Uniwersytetu w Oxfordzie. Zdaniem niektórych wykładowców, podczas nauki na Oxfordzie, „analiza dzieł Mozarta, Beethovena oraz innych białych kompozytorów europejskich z okresu kolonializmu powinna być ograniczona”.

Najstarszy brytyjski uniwersytet ma zaprezentować wkrótce nowy program nauczania, w którym ma być mniej klasyki, za to więcej różnorodnych form muzycznych. 

Zdaniem zwolenników nowej formuły nauczania, jeżeli nie dojdzie do wspomnianych zmian, uczniowie mogą to odebrać jako potwarz. Pedagodzy, zamiast „białej klasyki” proponują położenie akcentów na jazz oraz hip-hop.  

Black Lives Matter to ruch walczący o prawa osób czarnoskórych. Działania BLM przybrały na sile po śmierci Georga Floyda w 2020 roku, który zginął podczas interwencji policji w Minneapolis. Na angielskich boiskach piłkarze klękają w ramach solidarności z akcją BLM od lipca ubiegłego roku. Ostatnio jednak cześć zawodników stwierdziła, że nie będzie tego więcej robić.

 Źródło: niezalezna.pl, polsatnews.pl

 

#Black Lives Matter

albicla.com@przemyslawobluski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo