Pandemia: Rekord zakażeń w Bułgarii

W Bułgarii w ostatniej dobie odnotowano najwyższą liczbę nowych zakażeń koronawirusem od początku pandemii - 5176. Po raz pierwszy przekroczony został próg 5 tys. nowych infekcji. Odsetek pozytywnych testów wyniósł 25 proc.

pixabay

Wysoka, chociaż nie rekordowa jest liczba zgonów osób chorych na Covid-19 - 155. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Bułgarii wynosi już ponad 13 tys.

Hospitalizowanych jest 9811 osób, a na oddziałach intensywnej terapii znajduje się 748 osób, co zdaniem władz medycznych jest granicą ich możliwości. Przyjęcie na taki oddział jest możliwe tylko po zwolnieniu miejsca, najczęściej po śmierci pacjenta.

Cały kraj znajduje się w czerwonej strefie pod względem liczby zakażeń. Najwyższa jest ich liczba w Sofii (1018 na 100 tys.) oraz w północno-wschodnim mieście Silistra (1002).

Dane resortu zdrowia o rekordowej liczbie zakażeń dotyczą tego samego dnia, w którym minister zdrowia Kostadin Angełow podpisał rozporządzenie o poluzowaniu części przeciwepidemicznych restrykcji. Zmiany mają wejść w życie od 1 i 5 kwietnia. Od czwartku mają zostać otwarte restauracje i kawiarnie posiadające ogródki, część sklepów, kina, teatry, siłownie, a od poniedziałku – żłobki i przedszkola. Rozporządzenia na razie nie odwołano, niezależnie od licznych głosów, że decyzja może okazać się szkodliwa dla ludności.

Lockdown, który wprowadzono na początku ubiegłego tygodnia, trwał zaledwie 10 dni. Rozluźnienie według części ekspertów nie pozwoli na opanowanie sytuacji i szczytu trzeciej fali należy spodziewać się w połowie kwietnia, kiedy uczniowie powinni wrócić do nauki stacjonarnej. Analitycy dopatrują się w decyzji władz motywów politycznych, podyktowanych wyznaczonymi na najbliższą niedzielę wyborami parlamentarnymi.

Zaszczepionych jest 458 tys. osób. Rząd poinformował o dostawie 200 tys. dawek różnych marek szczepionek od początku tygodnia. W kwietniu spodziewane jest kolejne 700 tys. Na środowym posiedzeniu rządu premier Bojko Borisow potwierdził decyzję o poluzowaniu restrykcji, tłumacząc jej konieczność walką te stresem powodowanym lockdownem.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #pandemia #epidemia #Bułgaria

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo