Zielona wojna w opozycji. Koalicja Obywatelska straci posłów na rzecz Hołowni?

Ugrupowanie Szymona Hołowni zaprezentowało wczoraj swoją politykę klimatyczną. Plan dojścia do neutralności klimatycznej Polski 2050 wywołał jednak wściekły atak Greenpeace’u i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którzy zarzucili Hołowni pogłębianie kryzysu klimatycznego. Są jednak dobre wiadomości. Partia Zielonych coraz bardziej ciąży ku zerwaniu współpracy z Koalicją Obywatelska. Szalę mogą ostatecznie przechylić poprawki do ustawy o ochronie środowiska, które uderzały w organizacje ekologiczne, a które przyjęła większość senacka. 

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Polityka klimatyczna Szymona Hołowni zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Partia Polska 2050 zakłada, że do 2040 roku mamy odejść od używania węgla a do 2030 roku zredukować emisję o 45 proc. i osiągnąć produkcję 40 proc. prądu z OZE. Takie stawianie sprawy nie zadowala jednak organizacji ekologicznych. 

„Propozycje zaprezentowane wczoraj przez @PL_2050 napędzają #KryzysKlimatyczny i są niezgodne z konsensusem naukowym. Nie wystarczy zielone logo i scenariusze Business as Usual. #ZielonySzlak nie jest rozwiązaniem”.
- napisał na Twitterze Greenpeace. 


W innym tweecie ci sami aktywiści piszą: 

„Odejście od węgla do 2040 roku, proponowane przez @PL_2050 @szymon_holownia to strategia, która jest nieambitna i nie uchroni nas przed katastrofą klimatyczną. By zapewnić sobie przyszłość potrzebujemy zdecydowanych działań i odważnych decyzji - #PolskaBezWegla2030” 

W podobnym duchu krytycznie wypowiada się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Co ciekawe to musi być dość bolesna krytyka dla partii Hołowni, bo za program klimatyczny odpowiada tam Katarzyna Jagiełło, która przez lata była jedną z głównych twarzy organizacji Greenpeace. Program swojej byłej koleżanki z pracy skrytykowała brutalnie Katarzyna Guzek. 

Politycy Polski 2050 podchodzą do tego z urzędowym optymizmem. 

Rozumiemy, że aktywiści działający na rzecz klimatu stawiają sobie daleko posunięte cele. My jednak jesteśmy ugrupowaniem politycznym, które musi sobie stawiać cele odpowiedzialne. Z jednej strony musimy stworzyć politykę klimatyczną, ale z drugiej myśleć o ludziach, których dotkną zmiany.
- mówi nam Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050. 

Kłopoty Szymona Hołowni to jednak nic przy tym, jaka jatka jest w Koalicji Obywatelskiej. Senatorowie tej partii postanowili bowiem zgłosić poprawkę do ustawy o ochronie środowiska eliminujące w praktyce organizacje ekologiczne. Jedynym senatorem, który nie poparł poprawek był Jan Bury z Polski 2050. Trudno powiedzieć po co Koalicja Obywatelska wprowadziła zmiany. Możliwe, że politycznym celem mogło być skłócenie Zjednoczonej Prawicy. Od miesięcy Solidarna Polska uderza w organizacje ekologiczne. Z drugiej strony taka nowelizacja ustawy o ochronie środowiska oznaczałaby bankowy konflikt z Komisją Europejską, która z powodu braku tych rozwiązań prawnych praktycznie wstrzymała inwestycje w Polsce. Kolejne miesiące zwłoki mogłyby się skończyć paraliżem inwestycyjnym całej Polski. Oburzenie na postawę posłów Koalicji Obywatelskiej wypowiedział m.in. Adam Wajrak i wszystkie znaczące organizacje ekologiczne. 

„To jest niebywałe, to jest skandal. "Demokratyczna" większość w senacie przegłosowała prawa kasujące pozarządowe organizacje strażnicze. Inwestorzy począwszy od kurników, ferm norek po takie gigant jak zapora na Wiśle mają pełną wolność i dowolność. Cudnie. Jesteśmy w dupie totalnej. Bo jak nie PiS (tu akurat PiS był w większości przeciw) nam zrobi Rosję, to zrobią nam "demokraci". Lewica, KOALICJA OBYWATELSKA, Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe. Senator Bury z Polska 2050 był przeciw więc jest nadzieja jakaś, a reszcie dziękuję i zapamiętam.”.
- napisał Adam Wajrak. 

Ostatecznie Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło poprawki posłów KO. Powstaje jednak pytanie o wiarygodność Partii Zielonych, którzy znajdują się szeregach KO. Od jakiegoś czasu spekuluje się, że i oni mogą trafić do Szymona Hołowni. 

Jesteśmy otwarci na współpracę z Partią Zielonych. Nie ma co ukrywać, że przez lata byłam związana z tym ugrupowaniem. Wiele nas łączy. Tak jak chociażby kwestia podejście do Puszczy Białowieskiej, gdzie razem stworzyliśmy zespół parlamentarny. Myślę, że Zieloni mogą być rozczarowani postawą Koalicji Obywatelskiej w ostatnich dniach, gdy senatorowie tej partii przegłosowali poprawki uderzające w organizacje ekologiczne.
- mówi nam Hanna Gill-Piątek z Polski 2050. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Młodzieżowy Strajk Klimatyczny #Greenpeace #Koalicja Obywatelska #Zieloni #Polska 2050 #Szymon Hołownia

albicla.com@ Jacek Liziniewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo