W czwartek spotkanie Morawiecki-Orban-Salvini. "Przedstawimy wspólną kartę wartości i celów"

W czwartek w Budapeszcie dojdzie do spotkania Mateusza Morawieckiego, Viktora Orbana oraz Matteo Salviniego. Polski premier zapowiada dyskusję o sprawach europejskich, w tym także politycznych. Salvini deklaruje tymczasem przedstawienie wspólnej karty określającej wartości i cele.

/ Facebook/@MatteoSalvini, Mateusz Morawiecki. Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska/ Viktor Orban/ fot. Aleksiej Witwicki/ Gazeta Polska

Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej potwierdził spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim. Na zaproszenie od szefa węgierskiego rządu, polski premier zagości w Budapeszcie w czwartek.

- Podczas spotkania będziemy dyskutować o różnych sprawach europejskich, w tym również o kwestiach ściśle politycznych, związanych z funkcjonowaniem europarlamentu, w jaki sposób można najlepiej realizować agendę europejską w interesie wszystkich państw, ale w szczególności w interesie Polski, Węgier i Włoch

 - zapowiedział premier.

We wtorek rzecznik rządu Viktora Orbana Bertalan Havasi poinformował że tematem rozmów ma być sojusz polityczny Ligi, Prawa i Sprawiedliwości oraz Fideszu.

Informując o planowanym spotkaniu, dziennik "Corriere della Sera" podał w poniedziałek, że tematem rozmów ma być powołanie nowej grupy w Parlamencie Europejskim i to mimo że - jak zauważa się w artykule - politycy Ligi mówią ostrożnie o "podzielaniu wartości".

Wcześniej przywódca współrządzącej obecnie Włochami Ligi, Matteo Salvini, ujawnił, że jest w kontakcie z Polakami i Węgrami w sprawie powołania nowej grupy w Parlamencie Europejskim po wystąpieniu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej.

Według "Corriere della Sera" celem włoskiego polityka jest "zaoferowanie alternatywy dla Europejskiej Partii Ludowej, która przechyliła się na lewo", w nadziei, że do nowej formacji przyłączą się także delegacje z innych krajów. Mogą być jednak problemy z realizacją tych planów - zastrzegł dziennik, przypominając na przykład, że trudno, by inicjatywę tę doceniła liderka prawicowego ugrupowania Bracia Włosi Giorgia Meloni, przewodnicząca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Salvini: Przedstawimy wspólną kartę

- Przedstawimy wspólną kartę określającą wspólne wartości i cele

 – oznajmił Salvini przed czwartkowym spotkaniem z Morawieckim i Orbanem w Budapeszcie.

Jak podkreślił, Liga, Prawo i Sprawiedliwość oraz Fidesz wyznają wspólne europejskie wartości, stawiające w centrum uwagi pracę, dobrobyt, bezpieczeństwo, rodziny oraz chrześcijańskie wartości, na których powstała Europa.

Zaznaczył, że czwartkowe spotkaniu w Budapeszcie trzech polityków w Budapeszcie ma służyć budowie i ponownemu uruchomieniu Europy po pandemii.

- Europa będzie inna po Covid-19. Otwiera się możliwość przemyślenia nowej tożsamości europejskiej – powiedział.

- W Budapeszcie będziemy rozmawiać o koncepcjach przyszłej Europy, o pracy, dobrobycie, bezpieczeństwie, tożsamości, rodzinie, edukacji, obronności, migracji, polityce zagranicznej, współpracy w sferze służby zdrowia, prawdziwym życiem obywateli - dodał.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Z uwagi na prace modernizacyjne możliwość komentowania została tymczasowo wyłączona. Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku fb.com/NiezaleznaPLZobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo