Obajtek: "Koniec kłamstw i pomówień!" Sąd wydał zabezpieczenie w sprawie wytoczonej "GW"

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zabezpieczenie w sprawie, którą Daniel Obajtek wytoczył „Gazecie Wyborczej”. - Sąd stwierdził, że „artykuł może zawierać nieprawdziwe informacje i bezpodstawne sugestie” naruszające moje dobra osobiste – podał szef PKN Orlen. „Koniec kłamstw i pomówień!” – dodał.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Szczecinianka00, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Daniel Obajtek od pewnego czasu jest atakowany przez media sprzyjające opozycji. Dziś szef PKN Orlen poinformował na Twitterze o wydanym przez sąd zabezpieczeniu - w sprawie przeciwko "Gazecie Wyborczej".

Sąd postanowił udzielić zabezpieczenia roszczenia powoda poprzez umieszczenie przez pozwanego Jarosława Kurskiego wzmianki o toczącym się postępowaniu. Jak czytamy wzmianka ma znajdować się między nazwiskami autorów a tytułem teksty „Śledztwo ‘Wyborczej’: Obajtek dostał milionową zniżkę na apartament, a Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii dewelopera” oraz mieć następującą treść:

„Niniejszy artykuł może zawierać nieprawdziwe informacje i bezpodstawne sugestie mogące naruszać dobra osobiste Daniela Obajtka. Jest on przedmiotem sporu w postępowaniu o ochronę dóbr osobistych, które toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie i jest publikowane jako zabezpieczenie udzielone przez Sąd na czas trwania procesu”.

Dodano, że wzmianka ma zostać opublikowana tą samą czcionka i rozmiarem co tytuł materiału w terminie dwóch dni kalendarzowych od daty doręczenia przez Sąd postanowienia.


 

Tydzień temu kilka portali internetowych - w tym Niezalezna.pl - opublikowało szczegóły dotyczące majątku prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Obajtek miał w latach 1998-2020 zarobić prawie 7 mln zł, natomiast na zakup ponad 30 nieruchomości miał wydać niecałe 6 mln zł.

 

Pomimo, że nie obliguje mnie do tego prawo, zdecydowałem upublicznić cały mój majątek i dochody z 22 lat pracy zawodowej - czytamy we wpisie Daniela Obajtka.

Z dokumentów tych wynika, że dochód Obajtka pochodzący z legalnych źródeł znacznie przewyższał jego wydatki na zakup nieruchomości.

CBA oświadczyło, że podejmie czynności w sprawie kontroli majątku i oświadczeń majątkowych szefa PKN Orlen. Podało też, że dwukrotnie w przeszłości badało jego oświadczenia majątkowe.

Jak napisała w połowie marca Gazeta Wyborcza, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w 2018 r. - po objęciu funkcji w spółce - kupił 197-metrowy apartament na warszawskim luksusowym osiedlu, płacąc za niego 1,3 mln zł, czyli 6,9 tys. zł za metr kwadratowy. Według gazety, według cennika dewelopera - firmy Profbud - koszt metra kwadratowego wynosił 12,5 tys.

Profbud w specjalnym oświadczeniu podał, że "na rynku nowych mieszkań występuje następująca zależność – im większe mieszkanie, tym cena lokalu za m kw. jest niższa". Profbud wskazał raporty firmy Emmerson Evaluation czy NBP, w których przedstawiono średnie ceny mieszkań w Warszawie. "W 2018 r. ceny nowych mieszkań na Bemowie wynosiły średnio 7 tys. zł za m kw." - wskazał deweloper.

Jak napisała "GW", prezes Profbudu "działa w Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno".

"Profbud został sponsorem tytularnym Akademii właśnie w 2018 r. W tym samym roku jej sponsorem strategicznym został Orlen prezesa Obajtka" - napisała gazeta, dodając, że

"Orlen został sponsorem piłkarskiego przedsięwzięcia dewelopera". W 2021 r. sponsorem głównym Akademii została też Energa, należącą już do grupy Orlenu

- dodała "GW".

"Profbud Arena, ówczesna Hala Krosno powstała w 2015 r. Profbud sponsorem Beniaminka jest od 2013 r., kiedy zaczęliśmy realizować turniej piłkarski dla dzieci" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor Akademii.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Daniel Obajtek

albicla.com@ Michał Gradus
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo