Rosja zataiła proces i nazwisko. 66-latka z Krymu odpowie za... zdradę. "Sprawa jest sfabrykowana"

66-latka została skazana przez sąd w Sewastopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie na 12 lat kolonii karnej z artykułu dotyczącego zdrady stanu - pisze w poniedziałek Radio Swoboda. Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa oceniła wyrok jako nielegalny, a sprawę jako sfabrykowaną. W komunikacie nie podano imienia ani nazwiska skazanej, ale z otwartych źródeł wynika, że to Hałyna Dowhopoła, o której zatrzymaniu Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała w 2019 roku.

pixabay

Biuro prasowe sądu w Sewastopolu poinformowało w poniedziałek, że sprawa była rozpatrywana za zamkniętymi drzwiami w związku z tym, że w materiałach były informacje stanowiące "tajemnicę państwową".

"Obywatelka D. została uznana przez Sewastopolski Sąd Miejski za winną popełnienia przestępstwa przewidzianego w art. 275 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej i wymierzono jej karę w wysokości 12 lat pozbawienia wolności w kolonii ogólnego reżimu, z ograniczeniem wolności na jeden rok"

- dodano w komunikacie, cytowanym przez Krym.Realii, projekt Radia Swoboda.

Jak dodano, podczas śledztwa ustalono, że kobieta "została zwerbowana przez przedstawiciela innego państwa do potajemnej współpracy z Głównym Zarządem Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy". Według śledczych miała ona zbierać informacje o pułku lotniczym Floty Czarnomorskiej.

Krym.Realii podkreśla, że w komunikacie nie podano imienia ani nazwiska skazanej, ale z otwartych źródeł wynika, że to Hałyna Dowhopoła, o której zatrzymaniu Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała w 2019 roku.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa napisała w serwisie Telegram, że wyrok wobec Dowhopołej jest nielegalny, a sprawa karna jest sfabrykowana.

"Potępiam nielegalne działania i kontynuowanie politycznych represji przez okupacyjne władze wobec Ukraińców na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu"

- podkreśliła. Wezwała też wspólnotę międzynarodową do wzmocnienia nacisku na Rosję, aby "jak najszybciej uwolnić wszystkich nielegalnie więzionych przez nią obywateli Ukrainy i powstrzymać terror wobec nich".

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rosja #Ukraina #Krym

albicla.com@magdalenazuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo