Płonie rafineria ropy. Ewakuowane setki osób

Co najmniej 500 osób ewakuowano ze wsi Balongan w związku z potężnym pożarem, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek w pobliskiej rafinerii ropy naftowej w prowincji Jawa Zachodnia w Indonezji. Mieszkańcy zostali przeniesieni do dwóch centrów ewakuacyjnych.

Wallpaper Use

Władze wezwały mieszkańców do zachowania spokoju i trzymania się z dala od ognia. Czterech mieszkańców doznało poparzeń i jest leczonych w szpitalu regionalnym w Indramayu - podaje agencja AP.

Przedstawiciele państwowego koncernu naftowego Pertamina przekazali, że przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, ale w czasie, gdy wybuchł, wystąpiły wyładowania atmosferyczne i ulewny deszcz.

- Wyłączyliśmy rafinerię, aby kontrolować przepływ ropy i powstrzymać pożar przed rozprzestrzenianiem

- przekazał w oświadczeniu przedstawiciel Pertaminy, Ifki Sukarya.

Na materiałach filmowych, jakie pojawiły się na portalach społecznościowych, widać, że ogień objął sporą część infrastruktury rafinerii.

Na miejscu znajdują się ekipy ratunkowe i straż pożarna. Nie ma żadnych informacji o ofiarach; na obecnym etapie nie sposób też ocenić rozmiarów zniszczeń.

Szef straży pożarnej w Indramayu, Joni Takarasel, powiedział dziennikarzom, że według niego pożar wybuchł po północy czasu lokalnego. Dodał, że państwowa straż pożarna wysłała na miejsce pięć wozów strażackich.

- Tylko pięć, ponieważ koncern Pertamina ma własną, doskonale wyposażoną służbę pożarniczą. Zapewniamy im tylko wsparcie, na tzw. drugim pierścieniu wokół pożaru

 - wyjaśnił.

Rafineria RU VI Balongan została oddana do użytku w 1994 r. jako jedna z sześciu rafinerii, którymi dysponuje koncern Pertamina. Rafineria ta ma strategiczne znaczenie, zapewnia bowiem zaopatrzenie w paliwa stołecznego obszaru metropolitalnego Dżakarty oraz całej prowincji Jawa Zachodnia, gdzie koncentruje się życie gospodarcze i przemysł Indonezji. Surowiec przetwarzany w rafinerii Balongan pochodzi z pól naftowych w prowincji Riau w środkowej części Sumatry. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ropa #Indonezja

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo