Kielce: apel o zgłaszanie się lekarzy

Już blisko 30 pacjentów jest hospitalizowanych w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce. W przypadku dalszego wzrostu liczby pacjentów, może braknąć kadry medycznej. "Apelujemy do lekarzy, aby zgłaszali się do pracy" – powiedziała rzeczniczka WSZ w Kielcach Anna Mazur-Kałuża.

zdjęcie ilustracyjne
Reckmanns / CC0

Pierwszy pacjent do szpitala tymczasowego trafił w sobotę przed godziną 9. W niedzielę po godz. 18 w szpitalu w kieleckim ośrodku wystawienniczym hospitalizowanych było już 29 osób. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Cały czas są kolejne transporty pacjentów. Zespół medyczny pracuje bardzo intensywnie. Jest też kilku pacjentów na łóżkach respiratorowych" – podkreśliła rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, zakładu patronackiego szpitala tymczasowego.

Docelowo w szpitalu ma być 300 łóżek dla pacjentów z COVID-19. W sobotę otwarty został pierwszy z modułów z 56 miejscami dla pacjentów, w tym z 10 łóżkami respiratorowymi. "Jeśli chodzi o opiekę nad tymi 56 pacjentami, to kadrę mamy zabezpieczoną. Problemy mogą pojawić się, jeśli tych pacjentów będzie więcej. Do dodatkowej liczby łóżek potrzebna jest kadra" – stwierdziła Mazur-Kałuża.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej, że kadra pielęgniarska szpitala jest praktycznie zabezpieczona. Niestety gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o lekarzy. Najbardziej poszukiwani są interniści, anestezjolodzy, pulmonolodzy.

"Cała czas apelujemy do lekarzy, aby wsparli kadrę szpitala tymczasowego. W tej chwili stanowią ją głównie lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Jest też kilku lekarzy ze szpitala w Czerwonej Górze, mimo że w tej placówce jest też trudna sytuacja. Bez dodatkowej kadry bardzo ciężko będzie nam zapewnić opiekę nad kolejnymi pacjentami"

– apelowała rzeczniczka WSZ w Kielcach.

W szpitalach województwa świętokrzyskiego zajętych jest 1326 z 1555 łóżek covidowych. Jak wynika z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, w regionie przygotowano ponadto 169 respiratorów, z czego 146 jest w użyciu.
 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus

albicla.com@mareknowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo