Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Kamil Stoch na podium Pucharu Świata. Ostatni akord sezonu skoczków narciarskich w Planicy

Karl Geiger wygrał ostatni konkurs sezonu w skokach narciarskich. Kryształową Kulę dla najlepszego skoczka zapewnił sobie już wcześniej Halvor Egner Granerud. Biało-czerwoni w niedzielę na Letalnicy byli tylko tłem dla najlepszych, jednak ten sezon był udany dla naszych zawodników. Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a Piotr Żyła wywalczył mistrzostwo świata w Oberstdorfie.

Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w klasyfikacji sezonu Pucharu Świata

W pierwszej serii kończącego sezon skoczków narciarskich konkursu w Planicy formą błysnął Halvor Egener Granerud. Norweg, który już wcześniej zapewnił sobie triumf w Pucharze Świata, szybko odzyskał formę po zakażeniu koronawirusem i na Letalnicy szybował aż 239 metrów. Wynik ten poprawił Michael Hayboeck. Austriak przeskoczył skocznię osiągając 245 m, ale przegrał z Norwegiem notami, a jury natychmiast obniżyło belkę startową.

Powody do radości miał Bor Pavlovcic, który ze skróconego rozbiegu odleciał konkurencji szybując 249,5 metra. Na półmetku prowadził jednak Ryoyu Kobayashi, który z belki ustawionej dwa poziomy niżej od Słoweńca odpalił potężnie i doleciał do 242 metra. Biało-czerwoni dla najlepszych w niedzielę na Letalnicy byli tylko tłem. Po rozczarowującym szóstym miejscu w przeprowadzonym wcześniej konkursie drużynowym, w zmaganiach indywidualnych na półmetku najwyżej sklasyfikowany był Piotr Żyła - zajmował jednak dopiero szesnaste miejsce.

Słaba forma mistrza? W tym sezonie tylko dwóch skoczków było lepszych od Kamila Stocha

Trzeci skoczek sezonu i trzykrotny mistrz olimpijski nie był specjalnie zadowolony ze swojego ostatniego skoku w Planicy - Kamil Stoch osiągnął 206,5 m, a zdecydowanie dalej lądował Andrzej Stękała - 222 m. W pełni szczęśliwy był natomiast Piotr Żyła. Nasz mistrz świata z Oberstdorfu wzniósł ręce w geście triumfu po fantastycznym locie na odległość 230,5 metra.

Tak lata polski mistrz świata. Piotr Żyła znów odpalił bombę

Granerud zepsuł finałową próbę sezonu lądując na 204 metrze. Walka o zwycięstwo w niedzielnych zawodach na Letalnicy rozegrała się pomiędzy Ryoyu Kobayashim, a Karlem Geigerem i Borem Pavlovcicem. Słoweniec osiągnął 218 m i spadł z miejsca na podium. Zdecydowanie poza zieloną linię skoczył Niemiec - 232,5 m i wystarczyło to do zwycięstwa. Japończyk doleciał bowiem tylko do 217 metra i zajął drugie miejsce. Trzeci - Markus Eisenbichler. Geiger zapewnił sobie w ostatniej próbie również małą Kryształową Kulę dla najlepszego lotnika sezonu.

Kamil Stoch na podium w klasyfikacji generalnej

Kryształową Kulę dla najlepszego zawodnika sezonu odbierze Halvor Egner Granerud. Kamil Stoch, zwycięzca 69. Turnieju Czterech Skoczni, zajął w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce za Markusem Eisenbichlerem.

Miejsca polskich skoczków w ostatnim konkursie w Planicy

Piotr Żyła - 13, Andrzej Stękała - 15, Dawid Kubacki - 18, Kamil Stoch - 20, Jakub Wolny - 26 , Klemens Murańka - 29.

Źródło: niezalezna.pl

#skoki narciarskie #sporty zimowe #Planica #Halvor Egner Granerud #Piotr Żyła #Kamil Stoch #Puchar Świata #Dawid Kubacki #Ryoyu Kobayashi