Pudle - bardzo inteligentne psy

Pudle to ras psów, należących do grupy psów do towarzystwa. Są bardzo inteligentne - w rankingu psów pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa wśród 79 ras są na drugim miejscu po Border Collie. Nazwa rasy „pudel” pochodzi z niemieckiego „pudden”, oznaczające „pluskanie się w wodzie”. Niegdyś służyły jako pomoc przy polowaniu na ptactwo wodne. Jako psy ozdobne i do towarzystwa były popularne na dworach.

pudel
OrnaW

We Francji nazywano je barbetami ze względu na ich kosmate brody. Rozkwit rasy nastąpił mniej więcej w epoce baroku. Wtedy też zaczęto wykorzystywać pudle w widowiskach cyrkowych oraz w pracy do poszukiwania trufli.

W XVI wieku psy dotarły do Polski. Król Polski – Zygmunt Stary  miał wielkiego białego pudla. Był na tyle znany, że Jan Matejko umieścił go na obrazie "Podniesienie dzwonu Zygmunta", pomimo tego, że pudel nie był już świadkiem tego wydarzenia.

Istnieją cztery odmiany wielkościowe pudli: pudle duże (królewskie) – ich wysokość w kłębie wynosi od 45 do 60 cm; pudle średnie – ich wysokość w kłębie to 35 – 45 cm; pudle miniaturowe – wysokości 28 – 35 cm; pudle toy – najmniejsze z pudli, ich wysokość w kłębie wynosi między 24 – 28 cm. 

Pudel duży jest bardzo aktywny, inteligentny, wrażliwy, ma żywiołowe usposobienie i chętnie się uczy. Dorosłe samce mogą mieć trudności z zaakceptowaniem psów tej samej płci. Inne zwierzęta domowe pudle z reguły akceptują, są też łagodne wobec dzieci. Pudel duży bardzo dobrze pływa i może brać udział w zawodach tropienia, posłuszeństwa. Istnieją pudle, które dobrze nadają się do pracy z chorymi i niepełnosprawnymi ludźmi. Fakt ten pozwala je uznać za rasę nie tylko reprezentacyjną, lecz także pomocną w terapii chorych.

Pudle miniaturowe  są wierne i opiekuńcze. Poleca się je dla rodzin z dziećmi od 6 roku życia. Pudel Toy to piesek żywy, wesoły, pełen temperamentu. Jest bardzo wrażliwy i czuły, a przy tym niezwykle inteligentny. Doskonale nadaje się do szkolenia, choć niewielu opiekunów korzysta z jego talentu do uczenia się. Lubi towarzystwo ludzi, jest przyjazny, chętny do zabawy, bardzo przywiązuje się do opiekunów. W stosunku do obcych zachowuje rezerwę. Nieszkolone osobniki mogą być zbyt szczekliwe, ale odpowiedni trening na pewno temu zaradzi. 

W szczególności małe odmiany – miniaturowa oraz toy, są psami dosyć lękliwymi, które nadają sobie odwagi donośnym szczekaniem.

Pudle mają harmonijne proporcje ciała. Ich sylwetka wpisana jest w prostokąt i idealnie zgrana. Tułów prosty, zakończony wysoko osadzonym ogonem. Głowa średniej wielkości, z długą kufą, uszy są zaokrąglone na końcach, opadające i dosyć długie, mają sprężysty chód.

Mają szerokie spektrum dopuszczalnych umaszczeń: białe, brązowe, czarne, srebrne, czerwone oraz morelowe. Sierść pudli może występować w dwóch odmianach: lokowej oraz sznurowej. Bez względu na typ włosa, sierść pudli jest bardzo gęsta i skręcona. Wymaga dużo uwagi ze strony opiekuna oraz regularnego szczotkowania i podcinania.

Pudle nie linieją – nie wymieniają okrywy włosowej wraz ze zmianami pór roku. Jednak ich włosy rosną przez całe życie. Wiąże się to z regularnym jej podcinaniem, modelowaniem. Włosy pudli są raczej szorstkie i mają tendencje do plątania. Jest to bardzo gęsta, właściwie jednowarstwowa okrywa, o strukturze loków. Co dwa dni, a najlepiej codziennie pudle trzeba dokładnie czesać. Co najmniej raz w miesiącu pudle należy wykąpać.
Pudle należą do psów długowiecznych. Nie są wyjątkiem pudle żyjące do 18 - 20 lat.

Psy tej rasy często cierpią na choroby wzroku, które mogą zakończyć się nawet ślepotą. Jako najczęstszą przypadłość należy wymienić zanik siatkówki. Podatne są także na schorzenia stawów, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka oraz nie przeciążanie psów w młodości.

Pudle mniejszych odmian – pudle miniaturowe oraz pudle toy – często zmagają się z wypadaniem rzepki. Natomiast w przypadku pudli dużych szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie karmienie i wysiłek fizyczny. Ta rasa, podobnie jak inne duże i olbrzymie, jest mocno narażona na skręt żołądka, który jest niebezpieczny.

Pudle są psami rodzinnymi, lubiącymi kontakt z ludźmi. Nie są to psy polecane do mieszkań, w których długi czas nikogo nie ma. Rasa ta bardzo źle znosi zostawanie samemu w domu, podczas gdy opiekunowie idą do pracy.

Pudle mogą okazać się psami nadaktywnymi, mocno pobudzonymi. Jeśli ich odpowiednio nie zsocjalizujemy oraz nie zapewnimy dawki wysiłku normą będą pogonie za rowerzystami, biegającymi dziećmi, innymi zwierzętami, a nawet autami. 
Dobrze czują się w wodzie, lubią aportowanie do wody. Są jednymi z droższych ras. Często występowały w filmach, cyrkach oraz w innych pokazach.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Pudle #zwierzęta #natura #styl życia #lifestyle

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo