Aż 23 procent Rosjan zmieniło pracę w czasie pandemii

23 procent Rosjan zmieniło zawód w okresie od marca 2020 r. do lutego br., a więc w czasie pandemii koronawirusa - podał w piątek portal RBK. Najczęściej rezygnowali z dotychczasowego zajęcia pracownicy produkcji i przemysłu, o wiele rzadziej - informatycy.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Dane pochodzą z sondażu przeprowadzonego przez portal Rabota.ru wśród 9 tysięcy respondentów. Z badania wynika, że zawód w czasie pandemii zmieniło 19 proc. ankietowanych ze sfery produkcji i przemysłu. Odeszli oni do sektora budowlanego, transportu i usług ochroniarskich.

Zmieniali pracę również pracownicy "budowlanki" i transportu (po 11 proc. z tych sektorów). O wiele mniej respondentów - po 5 procent - odeszło z bankowości i finansów, branży restauracyjnej i edukacji.

Stabilna okazała się w roku pandemii praca w sektorze IT, w której na zmianę zawodu zdecydowało się 4 proc. pracowników. Jeszcze mniej zmieniających profesję - po 3 proc. - znalazło się m.in. w branży medycznej.

Pierwsza fala epidemii koronawirusa zaczęła się w Rosji przed rokiem. 25 marca 2020 r. władze, by powstrzymać rozszerzanie się epidemii, ogłosiły dni wolne od pracy, które później przedłużano, aż do 12 maja.

PKB Rosji spadło w 2020 r. o 3,1 proc. Bezrobocie, według oficjalnych danych, wzrosło z 4,7 proc. do 6,3 proc. jesienią 2020 roku. Dopiero w 2021 roku ekonomiści oczekują wzrostu PKB i realnych dochodów Rosjan.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#branża budowlana #Rosja #zmiana pracy #koronawirus #pandemia

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo