Salvini chce spotkania z Polską i Węgrami

Lider włoskiej Ligi Matteo Salvini powiedział, że chciałby się spotkać z szefami rządów Polski i Węgier, Mateuszem Morawieckim i Viktorem Orbanem, by „położyć podwaliny pod Europę przyszłości”. Mówił o tym w wywiadzie dla piątkowego dziennika „Magyar Nemzet”.

Matteo Salvini / fot. U.S. Department of State from United States - Italian Deputy Prime Minister Salvini Signs Secretary Pompeo Guestbook, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79762752

„Na planowanym spotkaniu z węgierskim premierem Viktorem Orbanem i szefem polskiego rządu (Mateuszem Morawieckim) chcielibyśmy położyć podwaliny pod Europę przyszłości” – oznajmił Salvini.

Powiedział, że po wystąpieniu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej rozmawiał z Orbanem. - Naszym krótkoterminowym celem jest spotkanie się w kwietniu także osobiście, kiedy to będziemy mogli dokładniej omówić tematy najważniejsze z punktu widzenia przyszłości kontynentu - powiedział.

Dodał, że zależy mu przede wszystkim na znalezieniu wspólnych rozwiązań w sferze służby zdrowia.

- W centrum przyszłej Europy powinni się znajdować obywatele, a nie przede wszystkim kwestie gospodarcze i finansowe. Ochrona zdrowia, tworzenie i obrona miejsc pracy, wsparcie rodzin, bezpieczeństwo wewnętrzne krajów europejskich, ochrona granic, tożsamość narodowa i tworzenie demokracji

- oznajmił.

Według niego nie może być powrotu do Europy sprzed koronawirusa, nie może być niekontrolowanej imigracji i wymuszania na krajach członkowskich decyzji gospodarczych i politycznych.

- Jasno widzimy, jaką nową Europę chcielibyśmy stworzyć, mamy konkretne plany dotyczące przyszłości kontynentu - oznajmił.

Powiedział, że drzwi nowo powstającej grupy przed wszystkimi stoją otworem.

Mamy nadzieję, że uda nam się przekonać także wahających się. Potrzebujemy natychmiastowej odnowy. Niektórzy są niezdecydowani, ale moim zdaniem powinniśmy przyciągnąć jak najwięcej prawicowych sił. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł też powiedzieć o konkretnych krokach

- dodał.

Fidesz wystąpił z Europejskiej Partii Ludowej 18 marca. Premier Orban powiedział wówczas, że Węgry, Polska i Włochy spróbują przeorganizować europejską prawicę. „Jesteśmy w kontakcie z polskim premierem i ministrem włoskiego rządu Salvinim, który odpowiada za kwestie gospodarcze. Te trzy państwa – Polska, Włochy i Węgry – spróbują przeorganizować europejską prawicę. Wkrótce się zobaczymy i wspólnie zaplanujemy przyszłość” – oznajmił.

Na początku marca Salvini przeprowadził wideo-rozmowę z premierem Morawieckim. Wcześniej ujawnił, że jest w kontakcie z Polakami i Węgrami w sprawie powołania nowej grupy w Parlamencie Europejskim.


 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Matteo Salvini #Mateusz Morawiecki #Viktor Orban

Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo