Szczerski: Komitet Ministrów RE zajmie się prześladowaniami Polaków na Białorusi

Prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej rozmowy z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić uzyskał zapewnienie, że w przyszłym tygodniu Komitet Ministrów RE podejmie sprawę prześladowań polskiej mniejszości na Białorusi - przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda w ostatnich dniach odbył szereg rozmów z osobami kierującymi organizacjami międzynarodowymi w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi.

- W przekonaniu pana prezydenta wspólny, solidarny nacisk społeczności międzynarodowej na Białoruś może dać efekt w postaci złagodzenia sytuacji i przywrócenia tam praw człowieka oraz sprawiedliwości i wolności wszystkim, którzy są dzisiaj represjonowani

- powiedział prezydencki minister.

Zaznaczył, że prezydent zwrócił się w sprawie represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi do trzech międzynarodowych organizacji - po pierwsze do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - w czwartek rozmawiał z sekretarz generalną tej organizacji Helgą Schmid oraz wysokim komisarzem OBWE ds. mniejszości narodowych Kairatem Abdrakhmanovem. "Oboje obiecali podjąć ten temat w ramach działalności OBWE" - przekazał Szczerski.

Drugą organizacją międzynarodową, do której zwrócił się prezydent Duda była Rada Europy. - W piątek prezydent rozmawiał z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić i uzyskał zapewnienie, że w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy zostaną przedyskutowane ewentualne działania i stanowisko, jakie może w tej sprawie zająć Rada Europy - poinformował Szczerski.

Trzecią organizacją międzynarodową, do której zwrócił się prezydent była Organizacja Narodów Zjednoczonych. Również w piątek prezydent rozmawiał z wysoką komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet.

- Zapewniła ona prezydenta, że zajmie publiczne stanowisko w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi, a także uruchomi w tej sprawie działania w ramach ONZ

- powiedział prezydencki minister.

W czwartek prezydent rozmawiał też z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid; Estonia jest niestałym członkiem RB ONZ na lata 2020-2021. - Pani prezydent zapewniła, że będzie starała się podjąć te tematy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazał Szczerski.

Jak zaznaczył, "jeżeli do tego dodamy działania premiera Mateusza Morawieckiego na forum Unii Europejskiej, ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua na forum NATO, to mamy w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi poruszone wszystkie najważniejsze ograny międzynarodowego".

- Można powiedzieć, że budzimy sumienie świata, jeżeli chodzi o prześladowania Polaków na Białorusi. Prosimy wszystkie najważniejsze organizacje międzynarodowe zajmujące się prawami człowieka, mniejszościami narodowymi, by podjęły interwencję w sprawie Polaków na Białorusi

- podkreślił Szczerski minister. - Dajemy naszym rodakom na Białorusi jasny sygnał, że nie zostali sami. Dzisiaj cały świat już wie o ich prześladowaniach; nie odbywają się one w ciszy, bez uwagi świata. Świat jest zawiadomiony, świat powinien zareagować i takiej reakcji oczekujemy i taką reakcję prosimy - oświadczył prezydencki minister.

Prezydent w piątek spotkał się też z przedstawicielami związków zrzeszających mniejszość białoruską w Polsce. Z kolei w czwartek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z odbyło się spotkanie prezydenta z ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim oraz z szefami służb specjalnych.

Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za "organizację nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. W czwartek zostali zatrzymani członkowie Zarządu Głównego ZPB – Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Biernacka jest szefową oddziału organizacji w Lidzie, Tiszkowska w Wołkowysku. Tam również w czwartek od rana odbywały się rewizje – w pomieszczeniach ZPB, szkołach polskich i mieszkaniach działaczek. Od kilku tygodni w areszcie przebywa Anna Paniszewa, dyrektorka Polskiej Szkoły w Brześciu.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Krzysztof Szczerski #Białoruś #zatrzymania na Białorusi

Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo