PGE mecenasem obchodów Stulecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

W 2021 roku mija sto lat od powstania Polskiego Związku Łyżwiarskiego. W ramach jubileuszu Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego zaplanował kilkanaście wydarzeń, których kulminacją będzie Gala Stulecia. Mecenasem jubileuszu została PGE Polska Grupa Energetyczna. Rok jubileuszowy PZŁF został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Od 2018 roku wspólnie z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Figurowego realizujemy program „Chodź na łyżwy”, którego głównym celem jest popularyzacja łyżwiarstwa figurowego wśród najmłodszych. W tym roku Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego obchodzi swoje 100-lecie. Dlatego uznaliśmy, że wesprzemy obchody jubileuszu, a jednocześnie pomożemy w rozwoju tak niezwykle widowiskowej i lubianej przez widzów dyscypliny. Łyżwiarstwo jest również bardzo popularnym, łatwym do uprawiania w sposób rekreacyjny sportem. W każdej większej miejscowości w Polsce są lodowiska, z których w okresie zimowym chętnie korzystają całe rodziny. Jest to więc świetny sposób na rekreację i spędzanie wolnego czasu dla wszystkich pokoleń – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Łyżwiarstwo ma w Polsce długą tradycję. W drugiej połowie XIX wieku było jedyną zimową dyscypliną sportową uprawianą przez większość polskiego społeczeństwa. Ramy organizacyjne pojawiły się później a pasja do łyżew nigdy nie zgasła. W świadomości wielu Polaków łyżwiarstwo figurowe jest sportem elitarnym. Naszym zdaniem jest aktywnością egalitarną, co potwierdza stale rosnące czynne zainteresowanie naszą dyscypliną

- komentuje Jacek Tascher, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.

Filarem obchodów jest 12 wydarzeń, które odbędą się w 7 miastach:

1.    Puchar Łodzi - Memoriał Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz, 26-28 marca, Łódź
2.    Puchar Krakowa - Walley Cup Kraków, 17-18 kwietnia, Kraków
3.    Zawody otwarcia sezonu, 4-5 września, Oświęcim
4.    Zawody o Puchar Obchodów 100-lecia, 12-13 września, Warszawa
5.    ISU Junior Grand Prix Baltic Cup, 29 września-2 października, Gdańsk
6.    IMMM Południa - Zawody o Lampę Górniczą, 16-17 października, Katowice
7.    IMM Północy - Łódzka Łyżwa, 23-24 października, Łódź
8.    Zawody Cieszyński Piruet, 6-7 października, Cieszyn
9.    ISU Challenger Series Warsaw Cup, 17-20 listopada, Warszawa
10.    Narodowy Dzień Łyżwiarstwa Figurowego, 21 listopada, Warszawa
11.    Gala Stulecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, 21 listopada, Warszawa
12.    Zawody Mikołajkowe, 4-5 grudnia, Łódź

W ramach obchodów nie zabraknie też wystaw pamiątek, okolicznościowego folderu oraz publikacji na kanałach social media klipów i zdjęć historycznych, a także prezentacji polskich klubów.

Aktualne informacje na temat przebiegu obchodów Stulecia PZŁF można znaleźć na oficjalnych kanałach PZŁF w mediach społecznościowych Facebook https://www.instagram.com/pzlf_pfsa/ oraz Instagram http://facebook.com/PolskiZwiazekLyzwiarstwaFigurowego. Informacje o jubileuszu opatrywane są hashtagami: #100latPZŁF oraz #100leciePZŁF

Przedstawiciele Towarzystw Łyżwiarskich ze Lwowa, Warszawy, Wilna oraz Bielska-Białej, a także Klubu Sportowego Warszawianka i Związku Harcerstwa Polskiego (Komenda Miejskiej Chorągwi Krakowskiej) spotkali się 9 grudnia 1921 r. w Lwowie by powołać Polski Związek Łyżwiarski. Już rok później w Warszawie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie figurowym. O medale walczyli soliści i pary sportowe.

Mistrzem Polski został Władysław Kuchar, późniejszy sędzia imprez międzynarodowych. W parach sportowych pierwsze miejsce zdobyło małżeństwo Olga i Henryk Przedrzymirscy.

Niedługo później siedziba PZŁ została przeniesiona do Warszawy. Od 1957 r. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego funkcjonuje jako niezależny podmiot. Największe sukcesy dla Polski na arenie międzynarodowej odnieśli Grzegorz Filipowski (brązowy medal MŚ w 1989 r.,  srebrny medal ME w 1989 r. oraz brązowy medal ME w 1985 r.) oraz para sportowa Dorota Zagórska - Mariusz Siudek (brązowy medal MŚ w 1999 r., srebrny medal ME w 1999 r. i w 2000 r., brązowy medal ME w 2004 r. i 2007 r.). W długiej historii łyżwiarstwa figurowego w Polsce nie brakowało też wielu innych uniesień i pięknych chwil, które są kanwą roku jubileuszowego.
 

 

Źródło: PGE

#PGE #łyżwiarstwo figurowe

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo