Boni: pół procenta dla Kościoła

  

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował po spotkaniu zespołów konkordatowych, że zawarto "roboczy kompromis", by odpis podatkowy na Kościół wynosił 0,5 proc.

Rozwiązanie miałoby obowiązywać od początku 2014 r. Teraz musi je zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski.

Porozumienie zawarto podczas spotkania zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego na temat rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian odpisu podatku dochodowego na ten cel. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Do tej pory rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc. W ocenie Episkopatu Polski powinien on wynosić 0,8 - 1 proc. Strona kościelna podkreślała jednak, że ze względu na sytuację ekonomiczną kraju, jest gotowa zaakceptować rozwiązanie kompromisowe: odpis w wysokości 0,5 proc. Sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak kilkakrotnie podkreślał, że jeżeli strona rządowa podczas najbliższego spotkania nie zaproponuje zwiększenia kwoty odpisu, to dalsze spotkania zespołów nie mają sensu.

- Kościół katolicki , od lat postulował modyfikację Funduszu Kościelnego - powiedział ​Kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomniał, że celem Funduszu było nie tylko finansowanie kościołów, ale również rekompensata za krzywdy wyrządzone przez system komunistyczny.

- Ustalenie kompromisu wymagało omówienie wielu szczegółowych rozwiązań, dlatego dojście do kompromisu zajęło prawie rok - powiedział Kardynał Nycz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Co zrobi Grodzki i czy opozycja w Senacie utrudni życie partii rządzącej? Fogiel odpowiada

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Liczę, że pan marszałek Grodzki stanie na wysokości zadania i rzeczywiście Senat będzie pracował w sposób zapewniający właściwe procedowanie ustaw, właściwe uchwalanie prawa, a nie będzie politycznym narzędziem tak naprawdę do prowadzenia wojny z większością sejmową - podkreślił w rozmowie z Lidią Lemaniak zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, poseł tej partii Radosław Fogiel.

"Senat jest wyższą izbą parlamentu. Jeżeli ktoś myśli, że będziemy tylko rolą >>hamulcowego<< dla Sejmu - a w tej kadencji mamy do czynienia z sytuacją szczególną, że Sejm jest w rękach rządzących, a Senat w rękach opozycji - to jest w błędzie. Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli, czyli zamiast szybkiego prawa, ustanawiać dobre prawo"

- mówił wczoraj wybrany na marszałka Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej.

Zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, poseł tej partii Radosław Fogiel w rozmowie z Niezalezna.pl pytany o to, czy wierzy w zapewnienia opozycji, że Senat będzie izbą zadumy, odpowiedział:

Chciałbym wierzyć w zapewnienia opozycji, aczkolwiek mam pewien niepokój, że mogę się wykazywać pewną naiwnością lub nadmiernym optymizmem. Liczę, że pan marszałek Grodzki stanie na wysokości zadania i rzeczywiście Senat będzie pracował w sposób zapewniający właściwe procedowanie ustaw, właściwe uchwalanie prawa, a nie będzie politycznym narzędziem, tak naprawdę do prowadzenia wojny z większością sejmową. 

Radosław Fogiel podkreślił, że "przekonamy się, jakie plany ma aktualne kierownictwo Senatu, bo jeśli aktualne kierownictwo by chciało, to mogłoby znaleźć furtki w regulaminie, które mogłyby utrudniać życie rządowi, czy większości sejmowej".

Mam nadzieję, że do takich sytuacji nie będzie dochodzić

- dodał

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl