Ostatnio temat ruchu Rafała Trzaskowskiego wrócił za sprawą kontrowersyjnego wywiadu, jakiego lider Po Borys Budka udzielił "Gazecie Wyborczej". O ruchu "Wspólna Polska" i okolicznościach jego powstania wypowiedział się z pewnym lekceważeniem. "To było pod wpływem emocji. Rzuciliśmy hasło i potem trzeba się było tłumaczyć" - powiedział Budka.

Jednak organizatorzy ruchu zapewniają, że jego idea cały czas jest żywa, a rozwój "Wspólnej Polski" został zahamowany przez obostrzenia związane z pandemią.

Poseł KO i polityk Platformy Sławomir Nitras, od początku zaangażowany w ruch Trzaskowskiego powiedział PAP, że niebawem ma zostać powołany zarząd ogólnopolskiego stowarzyszenia "Wspólna Polska", które ma stanowić trzon ruchu. Jednocześnie, jak poinformował, w każdym województwie powołano pełnomocników regionalnych ruchu "Wspólna Polska". Są to samorządowcy, w większości prezydenci miast, choć nie wszyscy są związani z PO.

Według deklaracji samego Trzaskowskiego i jego współpracowników, ruch ma być "przestrzenią dialogu i współpracy samorządowców, NGO-sów, ekspertów, polityków, aktywistów, społeczników i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą działać". Tym również, na swoim terenie, mają się zajmować pełnomocnicy regionalni "Wspólnej Polski".

Pełnomocnikiem na województwo łódzkie jest prezydent Łodzi i polityk Platformy Hanna Zdanowska. Pełnomocnicy na województwo dolnośląskie to prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Pełnomocnikiem na województwo pomorskie jest prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a na województwo podlaskie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Na województwo wielkopolskie pełnomocnikami są prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i jego doradca Marcin Gołek. Pełnomocnicy na województwo małopolskie to burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Pełnomocnikami w woj. opolskim są prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

Pełnomocnikiem na województwo kujawsko-pomorskie jest prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, na warmińsko-mazurskie prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, a na świętokrzyskie burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. Pełnomocnikiem na województwo mazowieckie jest prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, na lubelskie wiceprezydent Lublina Beata Stepaniuk, a na lubuskie burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.

Na województwo śląskie pełnomocnikami są prezydent Tych Andrzej Dziuba, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i prezydent Rybnika Piotr Kuczera, natomiast na zachodniopomorskie prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność swego ruchu "Wspólna Polska" w połowie października ub. roku. Stworzenie ruchu obywatelskiego, który miałby wykorzystywać potencjał ludzi, którzy wsparli go w kampanii prezydenckiej, a którzy nie chcą zapisywać się do żadnej partii, Trzaskowski zapowiedział tuż po wyborach prezydenckich, w których startował jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Przegrał w drugiej turze z prezydentem Andrzejem Dudą, który uzyskał 51,03 proc. głosów, podczas gdy Trzaskowski zdobył ich 48,97 proc.