Adam Bielan studzi emocje. "W tej chwili nie ma planów, aby powoływać nową partię"

Poseł Kamil Bortniczuk, pytany czy założy nową partię z europosłem Adamem Bielanem stwierdził, że "rozmawiają o tym stale". Bielan podał dziś, że w tym momencie nie ma planów, aby powoływać nową partię. - Czekamy na decyzję sądu okręgowego w sprawie naszego wniosku dotyczącego Porozumienia - powiedział.

Adam Bielan
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W Porozumieniu doszło w ostatnim czasie do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Zwolennicy Jarosława Gowina przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. 13 lutego ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów.

Bielan pytany, czy planuje zakładać nową partię odparł, że w tej chwili nie ma takich planów.

"Nie ma w tej chwili planów, by zakładać nową partię. Na tę chwilę nie przewiduję tego" - oświadczył.

"W tej chwili czekamy na decyzję sądu okręgowego ws. naszego wniosku dotyczącego wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina. Nie zakładamy, by decyzja sądu nie była po naszej myśli, gdyż prawo jest po naszej stronie"

- powiedział Bielan.

Sąd zwrócił wniosek

Chodzi o wniosek informujący o uchwale sądu koleżeńskiego ws. wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu Konwencji Krajowej jako osobie uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz.

Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował przed dwoma tygodniami, że zarządził zwrot wniosku złożonego przez Bielana. "Wniosek został zwrócony w związku z uznaniem, że został złożony przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii" - poinformowano.

Sprawą zajmował się VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy sądu odpowiedzialny za prowadzenie ewidencji partii politycznych.

"Otrzymaliśmy pismo z sądu w tej sprawie i w wersji, którą dostaliśmy nie ma nic o +osobie nieuprawnionej+. Zwróciliśmy się więc o sporządzenie uzasadnienia odrzucenia naszego wniosku"

- poinformował Bielan.

"Jednocześnie sąd okręgowy potwierdził 15 marca 2021 r. fakt posiadania interesu prawnego i występowania w sprawach Porozumienia zarówno mnie jak i mojemu pełnomocnikowi" - dodał polityk.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#porozumienie #adam bielan #partia #sąd

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo