Borys nie zostanie bez pomocy. Premier informuje o interwencji: Na miejsce zatrzymania jedzie konsul

- Będziemy interweniować w sprawie zatrzymanej szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys - poinformował premier Mateusz Morawiecki, gratulując jej "tak wytrwałej pracy na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego na Białorusi".

facebook.com/andzelika.borys

Szef rządu był pytany podczas swojej wizyty w Wadowicach o zatrzymanie Andżeliki Borys.

"Nasz konsul udaje się w miejsce zatrzymania i będziemy oczywiście interweniować"

- powiedział Morawiecki.

"Gratuluję Andżelice Borys tak wytrwałej pracy na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego na Białorusi"

- podkreślił.

Zwrócił uwagę, że Andżelika Borys bardzo dba o to, by zachować jak najlepsze relacje z rządem białoruskim, ale "jednocześnie dba o polską kulturę".

W pomoc Andżelice Borys zaangażowało się też Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało informację o zatrzymaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Angelika Borys. Konsul RP w Grodnie natychmiast udał się do aresztu i podejmuje kontakt z lokalnymi władzami w celu wyjaśnienia okoliczności zatrzymania oraz nawiązania kontaktu z panią Borys

- napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych.

 

O sytuacji Borys na bieżąco informuje też dziennikarz Andrzej Poczobut. Jak czytamy w jego ostatnim wpisie, adwokat Borys dalej nie może się z nią spotkać.


Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB), została zatrzymana we wtorek po południu w Grodnie przez funkcjonariuszy milicji. Na swoim Facebooku liderka największej organizacji polskiej na Białorusi napisała, że "jedzie na komisariat rejonu leninowskiego". Informację o jej zatrzymaniu potwierdził portal Znadniemna.pl.

ZPB został w 2005 roku zdelegalizowany przez władze białoruskie, jednak pomimo tego prowadzi działalność. W sobotę podczas zjazdu organizacji Borys została ponownie wybrana na przewodniczącą ZPB.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andżelika Borys

albicla.com@magdalenazuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo