Czy PSL obroni Grodzkiego? Kosiniak-Kamysz o "manipulacjach i sugestiach"

Dla senatorów PSL w sprawie immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego kluczowa ma być... wypowiedź marszałka. Mówił dziś o tym lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie mamy zbyt wielu powodów do zaufania do organów państwa, śledczych szczególnie, że wyjaśnią tę sprawę - stwierdził szef PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Wczoraj Prokuratura Krajowa przekazała, że wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego został przekazany do Senatu RP. Prokuratura poinformowała, że wniosek dotyczy "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej". Kolejne elementy tej sprawy były wielokrotnie ujawniane przez "Gazetę Polską".

Wniosek o wyrażenie przez Senat zgody na pociągnięcie senatora do odpowiedzialności karnej trafia do marszałka Senatu, który - po stwierdzeniu przez senackich prawników, czy spełnia warunki formalne - kieruje wniosek do senackiej komisji regulaminowej. Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich po rozpatrzeniu wniosku rekomenduje przyjęcie wniosku lub jego odrzucenie. Następnie Senat podejmuje decyzję dotyczącą immunitetu bezwzględną większością głosów, czyli 51 senatorów. Istnieje też możliwość, by senator, składając oświadczenie, wyraził zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.

Grodzki zapytany, czy sam zrzeknie się immunitetu, stwierdził, że ścieżki dotyczące uchylania immunitetów w Sejmie i Senacie są znane, mają swoją procedurę i "ten wniosek będzie podlegał tej samej procedurze".

Co na ten temat sądzi PSL?

 

- Myślę, że powinna odbyć się procedura, bo marszałek ma też prawo odnieść się wreszcie do tych różnych manipulacji, do tych różnych sugestii, które padają w przestrzeni publicznej, w sposób formalny, na posiedzeniu Senatu, moim zdaniem powinien to zrobić

- powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany na konferencji prasowej, czy Grodzki powinien zrzec się immunitetu.

Kosiniak-Kamysz spytany, czy w sprawie immunitetu Grodzkiego będzie "coś sugerował sowim senatorom", powiedział, że "to jest zawsze sprawa o takim indywidualnym charakterze".

- Myślę, że wypowiedź marszałka będzie dla nich kluczowa. Nie mamy zbyt wielu powodów do zaufania do organów państwa, śledczych szczególnie, że wyjaśnią tę sprawę

 - dodał.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#PSL #Tomasz Grodzki

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo