Czas na skoki w Planicy. Biało-czerwoni zimowy sezon zakończą dalekimi lotami na Letalnicy

Trzema konkursami indywidualnymi i jednym drużynowym od czwartku do niedzieli w Planicy zakończy się sezon 2020/21 Pucharu Świata w skokach narciarskich. Norweg Halvor Egner Granerud zapewnił już sobie Kryształową Kulę, ale w Słowenii i tak powinno być ciekawie.

Czekamy na daleko loty Kamila Stocha w Planicy
Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Od początku było jasne, że przeprowadzenie rywalizacji w czasie pandemii nie będzie łatwe. Choć zgrzytów nie zabrakło, jak choćby zamieszanie z wykluczeniem Polaków z konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie, to ostatecznie cykl zmierza do szczęśliwego końca.

Skoczkowie do zmagań w Planicy przystąpią po przerwie. Od drużynowej rywalizacji w mistrzostwach świata 6 marca nie odbyły się pucharowe zawody, bo przez koronawirusa z organizacji cyklu Raw Air zrezygnowali Norwegowie. Ostatecznie w Planicy odbędzie się o jeden konkurs więcej niż pierwotnie zakładano.

Kamil Stoch w Planicy szybował jak orzeł

Ten dodatkowy zaplanowano na czwartek, a na środę kwalifikacje do niego. Pozostałe złożą się na funkcjonujący od sezonu 2017/18 minicykl Planica 7, którego zwycięzcą zostaje zawodnik z najwyższą łączną notą: kwalifikacji, dwóch konkursów indywidualnych i jednego drużynowego.

Granerud był zdecydowanie najlepszy w tym sezonie; wygrał 11 z 22 indywidualnych konkursów. Walkę o medal mistrzostw świata pokrzyżował mu koronawirus, ale jest już zdrowy i w Planicy wystartuje. Kolejne miejsca w "generalce" zajmują Niemiec Markus Eisenbichler i Kamil Stoch; dzielą ich tylko 74 punkty.

Na Letalnicy rozegra się także walka o małą Kryształową Kulę za triumf w Pucharze Świata w lotach narciarskich. Do klasyfikacji zaliczane będą wyniki konkursów indywidualnych - czwartkowego, piątkowego i niedzielnego.

Ostatni konkurs w Planicy Biało-czerwoni zakończyli na podium

Choć polscy skoczkowie mają na koncie mnóstwo sukcesów przez ostatnie 20 lat, to tego trofeum nie udało się zdobyć ani Adamowi Małyszowi, ani Stochowi. Jeśli formy nie stracił Piotr Żyła, to mistrz świata z Oberstdorfu powinien być jedną z czołowych postaci kończących sezon zmagań na "mamucie" w Planicy.

Trener Michal Dolezal, oprócz Stocha i Żyły, do Słowenii zabrał także Dawida Kubackiego, Andrzeja Stękałę, Jakuba Wolnego i Klemensa Murańkę.

Biało-czerwoni do tej pory odnieśli na Letalnicy sześć pucharowych zwycięstw indywidualnych i jedno drużynowe w 2019 roku. Po trzy razy triumfowali tam Małysz (wszystkie w 2007) oraz Stoch (w 2011 i dwukrotnie w 2018).

Program Pucharu Świata w Planicy:

środa, 24 marca
14.00 - oficjalny trening
16.30 - kwalifikacje 

czwartek, 25 marca
14.00 - seria próbna
15.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego 

piątek, 26 marca
13.30 - kwalifikacje
15.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego 

sobota, 27 marca
9.00 - seria próbna
10.00 - pierwsza seria konkursu drużynowego 

niedziela, 28 marca
9.00 - seria próbna
10.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#skoki narciarskie #sporty zimowe #Planica

albicla.com@januszmilewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo