"Lista Ładosia" dostępna online. Jakie były dalsze losy ocalonych przez polskiego dyplomatę?

Lista Ładosia udostępniona online na stronie Instytutu Pileckiego zawiera dane ponad 3,2 tys. posiadaczy fałszywych paszportów do krajów Ameryki Łacińskiej - poinformował w poniedziałek na Twitterze były ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch.

Aleksander Ładoś oraz jeden z wystawionych przez niego dokumentów
Ambasada RP w Bernie [CC0]

W swoim wpisie przypomniał, że paszporty te zostały wystawione "przez Poselstwo RP w Szwajcarii, Światowy Kongres Żydów i inne organizacje, aby ratować Żydów przed Holocaustem". "Szukamy brakujących nazwisk ok. 5-7 tys. Żydów" - dodał Kumoch.

Udostępnioną online listę Ładosia znalexć można w wersji angielskojęzycznej na stronie http://passportsforlife.pl/lista-ladosia/ i po polsku na stronie http://paszportyzycia.pl/lista-ladosia/.

Jak wyjaśniono na stronie Instytutu Pileckiego, "lista Ładosia to spis osób, na których nazwiska w okresie II wojny światowej zostały wystawione paszporty latynoamerykańskie przez Poselstwo RP w Bernie i organizacje żydowskie w Szwajcarii".

"Dzięki wielomiesięcznej kwerendzie udało nam się zidentyfikować 3 tys. 253 posiadaczy paszportów i poświadczeń obywatelstwa Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru, przygotowanych przez nielegalną strukturę nazwaną przez nas grupą Ładosia. Działała ona na terenie neutralnej Szwajcarii i była zogniskowana wokół Poselstwa RP w Bernie współpracującego z co najmniej dwoma żydowskimi ośrodkami w Genewie i Zurychu" - podkreślono.

Zaznaczono, że "na liście Ładosia figurują imiona i nazwiska 2 tys. 992 osób". "Zebrane dane obejmują też 261 bezimiennych członków rodzin niektórych spośród wymienionych osób. Ich danych osobowych nie udało się ustalić ze względu na brak informacji w źródłach" - dodano.

"Oceniamy, że wciąż nieznane są nazwiska od około 5 do 7 tys. posiadaczy paszportów i poświadczeń obywatelstwa wystawionych przez grupę Ładosia" - napisano.

Dlatego zwracamy się również z prośbą o pomoc w ustaleniu losów posiadaczy dokumentów wystawionych przez polskich dyplomatów

- zaapelowano na stronie Instytutu Pileckiego.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jakub Kumoch #Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata #Holocaust #Lista Ładosia #Aleksander Ładoś

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo