Śledztwa ws. otrucia Nawalnego nie będzie! Sąd odmówił wszczęcia postępowania

Sąd w Moskwie odrzucił skargę obrońców Aleksieja Nawalnego na Komitet Śledczy, który - zdaniem obrońców - powinien był wszcząć śledztwo wobec funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), zamieszanych w próbę otrucia opozycjonisty.

Aleksiej Nawalny
By Evgeny Feldman - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57520779

Sprawę rozpatrywał sąd wojskowy w Moskwie. Uznał on za zgodną z prawem decyzję Komitetu Śledczego, który w styczniu odmówił wszczęcia postępowania wobec funkcjonariuszy FSB. Zabiegali o to współpracownicy Nawalnego, którzy wnioskowali o sprawdzenie, czy funkcjonariusze są powiązani z próbą otrucia opozycjonisty w sierpniu zeszłego roku.

Sędzia Andriej Tkaczenko zauważył, oddalając skargę, że wcześniej również MSW Rosji odmówiło wszczęcia postępowania karnego w tej kwestii.

W grudniu 2020 roku portale Bellingcat i Insider podały, że w próbę otrucia Nawalnego zamieszani byli eksperci FSB od broni chemicznej. Należeli oni do specjalnej jednostki FSB i podążali za opozycjonistą w czasie jego podróży do Tomska, podczas której użyto przeciwko niemu bojowego środka chemicznego z grupy tzw. nowiczoków.

Po próbie otrucia Nawalnego nie wszczęto w Rosji żadnego postępowania. Kreml powołuje się na to, że nie otrzymał materiałów medycznych, na podstawie których specjaliści niemieccy potwierdzili użycie broni chemicznej. Władze w Moskwie twierdzą też, że lekarze w Rosji, którzy ratowali Nawalnego, nie wykryli substancji trujących i że broń chemiczna z czasów ZSRR została w Rosji zniszczona.

Nawalny po powrocie do Rosji na początku br. został zatrzymany, a następnie skazany na karę pozbawienie wolności w kolonii karnej. Opozycjonista przebywa w zakładzie karnym w obwodzie włodzimierskim.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Aleksiej Nawalny #FSB #sąd #Moskwa #Rosja #śledztwo #Nowiczok

albicla.com@PiotrLukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo