Będzie reakcja UE w sprawie Rosji?

Podczas dyskusji szefów dyplomacji państw unijnych na temat bieżących spraw międzynarodowych, minister Zbigniew Rau wskazał na konieczność reakcji UE na potęgujące się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego w Rosji - przekazało w poniedziałkowym komunikacie MSZ.

WikiImages/pixabay.com/service/license/

Jak poinformował resort spraw zagranicznych, głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli były stosunki z Turcją, kwestie południowego sąsiedztwa UE oraz dyskusja z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

„Ministrowie omówili także w ramach spraw bieżących stosunki z Rosją i przyjęli pakiet sankcji w ramach reżimu dotyczącego naruszeń praw człowieka, obejmujący osoby i podmioty z różnych krajów […] Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych, minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na potęgujące się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Podkreślił, że prawa człowieka powinny być głównym elementem dialogu politycznego UE z Rosją”.
- poinformowano w komunikacie.

Jak przekazano, szef polskiego MSZ zaznaczył też, że "na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej konieczne jest uzgodnienie przez szefów państw i rządów kontynuacji stanowczej i zrównoważonej, opartej na "pięciu zasadach podstawowych" polityki UE wobec Rosji". Rada UE określiła pięć zasad przewodnich, które mają obowiązywać w stosunkach UE z Rosją w marcu 2016 r.

Ponadto podczas spotkania omówiono relacje z Turcją w ramach przygotowań do dyskusji przywódców na marcowej Radzie Europejskiej. 

Z kolei podczas dyskusji szefów dyplomacji UE z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet, minister Rau podziękował za jej aktywność w dokumentowaniu naruszeń praw człowieka, w tym za ostatni raport na temat Białorusi. Wyraził nadzieję na przyjęcie podczas trwającej obecnie sesji Rady Praw Człowieka rezolucji na temat Białorusi, która ustanowi tzw. mechanizm odpowiedzialnościowy, służący monitorowaniu sytuacji w obszarze praw człowieka na Białorusi, z aktywną rolą biura Wysokiej Komisarz.

W komunikacie potwierdzono, że Rada przyjęła ponadto pakiet sankcji obejmujący 11 osób i cztery podmioty odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka w różnych krajach. Według unijnego źródła, nowe sankcje dotyczą ogółem 11 osób i czterech podmiotów z Chin, Erytrei, Libii, Korei Północnej, Rosji i Sudanu Południowego. Polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu na terytorium UE. W przypadku Chin będą to pierwsze unijne sankcje od ponad 30 lat.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Unia Europejska #Rosja #Zbigniew Rau

albicla.com@PiotrLukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo