Zimowa aura w Beskidach. Spadło 20 cm śniegu

Zima trzyma się mocno w Beskidach. W ciągu ostatniej doby w górach przybyło ok. 20 cm świeżego śniegu, temperatura spadła miejscami do -10 st. Warunki na szlakach są trudne – podali dziś ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. W rejonie Babiej Góry obwiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

„Dosypało świeżego śniegu. Opad dobowy to ok. 20 cm. Szlaki są nieprzetarte i jest na nich ślisko, szczególnie w wyższych partiach Babiej Góry i Pilska. Rano w górach termometry wskazywały od -5 do -10 st. C. Mróz trzyma. Zachmurzenie jest niemal pełne. W wyższych rejonach widoczność jest ograniczona nawet do 50 m”

– powiedział ratownik dyżurny ze stacji GOPR w Szczyrku.

W rejonie Babiej Góry obwiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Ostrzeżenie o podwyższonym zagrożeniu zjawiskami lawinowymi goprowcy wydali także dla okolic szczytu Pilska. Dotyczy ono przede wszystkim małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, powinni się ubrać adekwatnie do warunków i zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”. Może to uratować życie.

Największy ośrodek narciarski w Beskidach – Szczyrk Mountain Resort, po ogłoszeniu rządowych obostrzeń związanych z pandemią, postanowił zakończyć sezon. Podobnie uczyniła większość mniejszych. Jeden z wiślańskich ośrodków na swojej stronie internetowej zaprasza natomiast "na zajęcia sportowe w weekend”.

„Spodziewamy się zwiększonej liczby chętnych do odbycia kursu w terminie sobotnio-niedzielnym, dlatego gdy liczba kursantów będzie zbyt duża, możemy czasowo ograniczać wejście na teren obiektu”

– podali.

Turyści mogą korzystać z kolei linowych w Beskidach.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#góry #śnieg

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo