O co chodzi w pakcie fiskalnym?

Dużo się o nim mówi, ale trudno wytłumaczyć na czym polega. Pakt fiskalny. Wygląda na to, że jedyne, co rząd Donalda Tuska otrzyma za ratyfikowanie paktu będzie okazjonalne uczestnictwo polskiej delegacji (bez prawa głosu) w szczytach euro. „Codzienn

Patryk Luboń/Gazeta Polska
Dużo się o nim mówi, ale trudno wytłumaczyć na czym polega. Pakt fiskalny. Wygląda na to, że jedyne, co rząd Donalda Tuska otrzyma za ratyfikowanie paktu będzie okazjonalne uczestnictwo polskiej delegacji (bez prawa głosu) w szczytach euro. „Codzienna” w kilku punktach wyjaśnia jego założenia i konsekwencje.

Czym jest pakt fiskalny (PF)?
Pakt fiskalny jest umową międzynarodową zawartą przez 25 z 27 państw Unii Europejskiej, w tym wszystkie państwa strefy euro. Z podpisania dokumentu zobowiązującego państwa –sygnatariuszy do permanentnej dyscypliny budżetowej wyłamały się w marcu 2012 r. Wielka Brytania i Czechy. Umowa została  ratyfikowana przez 18 państw UE i tym samym pakt fiskalny wszedł w życie na początku 2013 roku.

Na czym polega dyscyplina PF?
PF przewiduje tzw. złotą regułę wg, której roczny deficyt strukturalny państw, które do niego przystąpiły nie może przekroczyć 0,5 proc. PKB.  Kto przekroczy ten limit zapłaci w ramach sankcji do 0,1 proc PKB na rzecz Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) czyli przyszłego funduszu ratunkowego eurolandu. Sankcje zostaną uruchomione automatycznie.

Co da Polsce podpisanie paktu?
Ratyfikując umowę Polska zobowiązuje się zachować dyscyplinę budżetową, jeżeli jej nie dotrzymamy – będą wysokie kary finansowe, które zasilą EMS, ale Polska jako państwo spoza strefy euro nie będzie mogła – mimo podpisania PF zabiegać o ewentualną pomoc finansowa z tego funduszu ratunkowego. Wygląda więc na to, że jedyne, co rząd Donalda Tuska otrzyma za ratyfikowanie PF będzie okazjonalne uczestnictwo polskiej delegacji (bez prawa głosu) w szczytach euro.

Kto jest  pomysłodawcą PF?
Główną orędowniczką paktu fiskalnego jest kanclerz Niemiec, Angela Merkel, ale za inicjatora tego ponadnarodowego projektu uznaje się b. prezydenta Europejskiego Banku Centralnego, Jean –Claude’a Tricheta, który w 2007 r. zaproponował by UE utworzyła unię fiskalną w celu zharmonizowania polityki finansowej we wszystkich państwach członkowskich. Tak wyglądały początki.

Nadzór nad przestrzeganiem zapisów
Zapisy paktu fiskalnego mają zostać zakorzenione w prawie narodowym państw członkowskich. Nad właściwym przyjęciem PF będzie czuwać Trybunał Sprawiedliwości. Angela Merkel nalega by to Komisja Europejska miała prawo zaskarżyć państwo działające wbrew zapisom PF właśnie do Trybunału Sprawiedliwości.

 


Źródło: niezalezna.pl

odh
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo