Francja, Niemcy, Włochy, Kanada, Japonia, Wielka Brytania i USA jednym głosem: Krym jest ukraiński

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 - Francji, Niemiec, Włoch, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA oraz szef dyplomacji UE - potępili dziś aneksję Krymu przez Rosję i jej próby legitymizacji zajęcia półwyspu w 2014 roku. Krym jest ukraiński – napisano w deklaracji.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/pics4dje/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

„Jednoznacznie potępiamy czasową okupację Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Rosję” – napisali szefowie dyplomacji w rocznicę aneksji.

„Siedem lat po bezprawnej i nielegalnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Rosję potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie i zaangażowanie na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”

- podkreślili ministrowie spraw zagranicznych.

Używając siły przeciwko integralności terytorialnej Ukrainy, Rosja otwarcie naruszyła prawo międzynarodowe i naruszyła te zasady” – dodali sygnatariusze, którzy - jak napisano - „stanowczo sprzeciwiają się dalszej destabilizacji Ukrainy przez Rosję, a zwłaszcza działaniom, jakie Rosja prowadzi na niektórych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego wbrew podjętym przez siebie zobowiązaniom w porozumieniach mińskich” – stwierdzono.

G7 nie uzna „rosyjskich prób legitymizowania okupacji” Krymu – podkreślono we wspólnej deklaracji. „Nadejście pokoju wymaga pełnej realizacji porozumień mińskich. Rosja jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy, a nie mediatorem w tym konflikcie” – podkreślili sygnatariusze dokumentu.

Deklaracja jest zgodna z oświadczeniem prezydenta USA Joe Bidena, który powiedział pod koniec lutego, że nigdy nie zaakceptuje aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję.

„To znak woli nowej amerykańskiej administracji, by mocniej przeciwstawić się Rosji” – skomentował deklarację francuski dziennik „Le Figaro”.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Krym #Ukraina #Rosja #aneksja

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo