Komenda nie będzie odwoływał się od wyroku

Sądu Okręgowy w Opolu przyznał Tomaszowi Komendzie łącznie niemal 13 mln zł tytułem odszkodowania oraz zadośćuczynienia za 18 lat niesłusznego pobytu w więzieniu. Prokuratura Okręgowa w Opolu nie będzie składać apelacji. Jak się okazuje, Tomasz Komenda również nie będzie się od niego odwoływał.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Prokuratura Okręgowa w Opolu nie będzie składać apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Opolu, który przyznał Tomaszowi Komendzie 811 533 zł i 12 groszy tytułem odszkodowania oraz 12 mln złotych zadośćuczynienia za 18 lat niesłusznego pobytu w więzieniu.

Apelacji nie będzie składać również sam Komenda – podał jego pełnomocnik, prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Aresztowany w 2000 r. Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. na 25 lat pozbawienia wolności za brutalne morderstwo 15-letniej Małgosi. Spędził 18 lat w więzieniu. Został uniewinniony od wszystkich zarzutów w połowie 2018 r. Miał wtedy 41 lat.

1 mln zł za każdy rok w więzieniu

Przed sądem Komenda domagał się 18 mln zł zadośćuczynienia (po 1 mln zł za każdy rok w więzieniu) oraz ponad 800 tys. zł tytułem odszkodowania. Sąd uznał racje wnioskodawcy i przyznał Tomaszowi Komendzie 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł i 12 gr. tytułem odszkodowania. Podobnie jak cały proces, także część uzasadnienia wyroku została wyłączona z jawności.

W części uzasadnienia przeznaczonej dla publiczności sędzia Dariusz Kita wyjaśniał, że wysokość odszkodowania została wyliczona na podstawie zarobków, jakie miał Tomasz Komenda w momencie utraty wolności i czasu, gdy przez niesłuszne uwięzienie został pozbawiony możliwości zarobkowania.

Wyjaśniając wysokość zadośćuczynienia sędzia Kita przypomniał, że uwalniający od winy Tomasza Komendę wyrok Sądu Najwyższego nie tylko otworzył mu drzwi na wolność, ale także dał możliwość uzyskania zadośćuczynienia za doznane krzywdy, które nie może być symboliczne, a jednocześnie powinny uwzględnić współczesne standardy życia społeczeństwa. Jak wyliczył sąd, Tomasz Komenda otrzyma około dwóch tysięcy złotych za każdy dzień pozbawienia wolności, co powinno we właściwy sposób zadośćuczynić krzywdy, jakich doznał od osadzonych oraz części pracowników Służby Więziennej w czasie odbywania kary, na którą nie zasługiwał.

Narodziny dziecka

Komenda matkę swojego dziecka – Annę – poznał na serwisie randkowym. Oświadczył się jej na sali kinowej po premierze filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.

W grudniu ubiegłego roku rodzina Komendy powiększyła się. Jego narzeczona urodziła synka, któremu nadali imię Filip

 


Źródło: niezalezna.pl, rmf24.pl

#Tomasz Komenda #więzienie #wyrok

albicla.com@ Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo