Francja: Koronakryzys w 2020 roku kosztował 160 miliardów euro

Kryzys sanitarny związany z pandemią koronawirusa kosztował państwo francuskie ponad 160 miliardów euro w 2020 roku – poinformował w środę w Senacie minister ds. wydatków publicznych Olivier Dussopt.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Dussopt dodał, że „liczba ta nie jest ostateczna, ponieważ wciąż znajdujemy się w kryzysie epidemicznym i zdrowotnym” oraz nadal funkcjonuje kilka mechanizmów wsparcia dla firm i pracowników.

W styczniu ministerstwo gospodarki podało, że państwo przeznaczyło (z wyłączeniem gmin i ubezpieczenia społecznego) blisko 42 mld euro nadzwyczajnych środków w 2020 r., w tym 17,8 mld euro na tzw. postojowe, 12 mld na fundusz solidarności, 4 mld na sfinansowanie zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne i 8 mld na wsparcie dla przedsiębiorstw publicznych. Do tych kosztów należy dodać utratę wpływów podatkowych - 37,1 mld euro.

Dussopt szacuje, że w tym roku państwo poniesie nowe wydatki w związku z kryzysem, w szczególności na szczepienia, rekompensaty za pracę krótkoterminową czy fundusz solidarności. Z tego powodu „nie możemy odpowiedzieć na ostateczne pytanie o to, co i ile kosztuje” - ocenił minister.

Według najnowszego, opublikowanego w środę bilansu we Francji odnotowano 38 501 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższa liczba nowych infekcji od jesieni ubiegłego roku. W ciągu ostatniej doby w szpitalach odnotowano 246 zgonów w związku z Covid-19. 25 314 pacjentów jest hospitalizowanych, a 4219 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Nowe obostrzenia sanitarne dla regionów Ile-de-France, Hauts-de-France i prawdopodobnie sąsiednich departamentów zostaną zaprezentowane w czwartek podczas wspólnej konferencji prasowej premiera Jeana Castexa i ministra zdrowia Oliviera Verana.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Francja #Olivier Dussopt #koronawirus #epidemia

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo