Najlepsi z najlepszych! „Odwaga i niezależność” do obejrzenia na naszych stronach

Na stronie vod.gazetapolska.pl dostępny jest film „Odwaga i niezależność”. To retrospektywa archiwalnych, często wzruszających zdjęć z wydarzeń towarzyszących galom nagród Strefy Wolnego Słowa, w tym zdjęcia śp. Lecha Kaczyńskiego, śp. Marii Kaczyńskiej i śp. Jadwigi Kaczyńskiej.

Gala Człowiek Roku Gazety Polskiej 2019
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Tytuł „Gazeta Polska” istnieje już 195 lat. 28 lat temu wznowiliśmy wydanie tego zasłużonego dla Polski tytułu, w którym w XIX wieku pisał Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Założył go Maurycy Mochnacki, a wśród redaktorów naczelnych był m.in. Józef Ignacy Kraszewski. To gazeta, która w Powstaniu Listopadowym ujawniła listę rosyjskich agentów i nie bała się wzywać do demonstracji przed Powstaniem Styczniowym. „Gazeta Polska” potrafiła utrzymać polskość w czasach, w których płaciło się za nią ogromną cenę. W międzywojniu stała się ulubioną gazetą Józefa Piłsudskiego.

- Od 1993 roku „Gazeta Polska” zmienia polską rzeczywistość i trwa, dając ludziom nadzieję na wspaniałą Polskę, którą dzisiaj mamy szansę budować

- mówi w filmie „Odwaga i niezależność” Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GP”. Podkreślił, że nagrody Strefy Wolnego Słowa są dla ludzi odważnych i twórczych, którzy potrafią zmieniać Polskę, Europę i świat.

W filmie pojawiają się zdjęcia z gali w 2009 roku ze śp. Lechem Kaczyńskim, śp. Marią Kaczyńską i śp. Jadwigą Kaczyńską. Wtedy Lech Kaczyński został laureatem Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego miesięcznika „Nowe Państwo”. Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej” za 2011 został Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta w filmie mówi: – Pisarz jest własnością swoich czytelników. Ale też czytelnicy są własnością pisarza, ponieważ wdziera się on w ich dusze i próbuje nimi zawładnąć. Ten dwoisty stosunek własności tworzy duchową całość, w której uczestniczy pisarz, jego książki i jego czytelnicy. Tę całość można nawet nazwać osobą duchową. Jestem połową tej osoby – podsumowuje. W materiale filmowym z 2012 roku zobaczymy wręczanie nagrody naukowcom badającym katastrofę smoleńską. Produkcja przywołuje Ludzi Majdanu i prof. Bogdana Chazana nagrodzonych w 2014 r. Znany z obrony życia nienarodzonych lekarz, który odebrał Nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego, podziękował w imieniu swoim i lekarzy, którym łamie się sumienie. – Stanąłem po stronie prawdy. Miałem możliwość dania świadectwa – podkreślał prof. Chazan.

Pamiętne słowa powiedział podczas odbierania nagrody Człowieka Roku „Gazety Polskiej” za 2015 r., Jarosław Kaczyński:

– Cenię tę nagrodę dlatego, że dostałem ją od może nie tak wielkiego, ale bardzo znaczącego koncernu medialnego, który rzeczywiście jest sferą wolnego słowa, który był przez lata redutą wolności, prawdy, a także tego wszystkiego, co służy polskiej niepodległości. Redutą wolności

– podkreślił. W 2016 r. Człowiek Roku „Gazety Polskiej”, Mateusz Morawiecki, podkreślał, że nagroda jest zobowiązaniem na przyszłość. Wtedy też Beata Szydło mówiła, że „Gazeta Polska” gwarantuje polskość Polsce. – Środowisko „GP” i klubów pozwoliły nam przetrwać w najtrudniejszych momentach – wspomina.

Niemałą atrakcją filmu jest nagranie z gali w 2013 r., kiedy to jeszcze nie tak znany poseł PiS, Andrzej Duda, wychwala środowisko „Gazety Polskiej”: – Pisano prawdę, opisywano sprawy takimi, jakimi są. To wielka odwaga ludzi, którzy tworzyli gazetę od samego początku. Polska będzie im zawsze wdzięczna.  

A już w 2015 r. jako prezydent Polski odbiera nagrodę klubów „Gazety Polskiej"...

Gala nagród Strefy Wolnego Słowa w tym roku odbędzie się 15 kwietnia. Podczas uroczystości zostaną wręczone nagrody: Człowiek Roku „Gazety Polskiej” dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, Nagroda im. św. Grzegorza I Wielkiego dla Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej i Nagroda Klubów „Gazety Polskiej” dla Jarosława Kaczyńskiego.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Odwaga i niezależność #Człowiek Roku #Gazeta Polska

albicla.com@SylwiaKrasnodebska
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo