Tak wyglądał pandemiczny rok: 55 mln kontroli kwarantanny, 314 tys. mandatów za brak maseczki

4 marca ub. roku poinformowano o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. 13 marca weszło w życie rozporządzenie wprowadzające stan zagrożenia epidemicznego. Od tego czasu Policja cały czas wykonuje zadania związane ze zwalczaniem epidemii i ograniczeniem transmisji wirusa. Jak się dowiedzieliśmy, przez ten rok, ponad 55 mln razy policjanci sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Funkcjonariusze sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa (od czasu wprowadzenia tego obowiązku) pouczyli ponad 225 tys. osób. Mandatem karnym zostało ukaranych 314 tys. osób, a w niemal 47 tys. przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

12 marca 2020 roku wydano rozporządzenie na mocy, którego został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego na terenie całej Polski, a dziewiętnaście szpitali zostało wówczas przekształconych w szpitale zakaźne. Dzień wcześniej ogłoszono, że uczące się dzieci rozpoczynają naukę zdalną (i w ten właśnie sposób zakończono rok szkolny). Przez ten czas, wykryto w Polsce ponad 1,9 mln zakażonych koronawirusem osób, z czego 47,5 tys. zmarło (z powodu Covid lub współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami).

Od samego początku wprowadzenia w Polsce stanu epidemii Policja apelowała o stosowanie się do obowiązujących nakazów, zakazów i ograniczeń wprowadzonych w związku z panującą na całym świecie pandemią Covid-19.

Policjanci cały czas wykonują zadania związane ze zwalczaniem epidemii i ograniczeniem transmisji wirusa. W ten sposób między innymi wspieramy służbę zdrowia. Przypominamy, że od tego jak się stosujemy do nakazów i od naszej dyscypliny zależy, jak szybko wprowadzone ograniczenia, będą znoszone - dlatego wciąż apelujemy o stosowanie się do ograniczeń wprowadzonych w związku ze stanem epidemii dla naszego wspólnego dobra, przede wszystkim maksymalnego ograniczenia zachorowań i śmierci spowodowanej COVID-19

– poinformował nas podkom. Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.

Jak się dowiedzieliśmy, do chwili obecnej 18 329 policjantów oraz 3 350 pracowników Policji zostało zarażonych koronawirusem. W związku z powikłaniami Covid-19 zmarło 17 policjantów i 11 pracowników służby.

Polska policja wyjątkiem na świecie

„17 212 policjantów i 3 021 pracowników już wyzdrowiało, jednak od początku działań zakażonych została prawie 1/5 stanu etatowego policjantów” – zaznaczył Gaweł.

Tylko jednego dnia (w poniedziałek 15 marca br.) odnotowano 143 nowe przypadki zakażenia policjantów i 44 przypadki zakażenia pracowników cywilnych Policji.

Wydział Prasowo-Informacyjny Biura Komunikacji Społecznej podał nam, że Policja jako jedyna na świecie na prośbę policjanta, pracownika lub ich przełożonych bada pracowników we własnych laboratoriach – tym samym odciążając publiczną służbę zdrowia.

Jak widać wirus nie omija nikogo, także mundurowych, mimo zachowywanych odpowiednich środków ostrożności. Ponad 32 085 policjantów było na kwarantannie.

Obecnie przebywa na niej 1080 funkcjonariuszy - niestety nasze siły są przez to osłabione, a koledzy i koleżanki w zastępstwie nieobecnych mają jeszcze więcej zadań do wykonania w dobie pandemii. Cieszy bardzo fakt, że policjanci zdrowieją, ale pamiętajmy - nie oszukujmy policjantów i ratowników, podawajmy zawsze prawdziwe informacje o naszym stanie zdrowia, wykonujmy polecenia policjantów i stosujmy się do ich próśb, aby dbać wspólnie o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów hamowana jest transmisja wirusa i mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki

– podał nam podkom. Michał Gaweł.

Jednocześnie przypomniał, że niestosowanie się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji poleceń określonego zachowania się, uniemożliwianie lub utrudnianie wykonania czynności służbowych, jest wykroczeniem z art. 65a kodeksu wykroczeń, a sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

„To od naszej dyscypliny zależy, czy liczba zachorowań będzie maleć, a i szybciej będą wówczas znoszone wprowadzone ograniczenia spowodowane pandemią” – dodał. Naruszanie wprowadzonych obostrzeń jest wykroczeniem określonym w art. 116 kodeksu wykroczeń – podał.

55 milionów sprawdzeń odbywania kwarantanny

Zaznaczył, że od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa, aby zahamować jego transmisje i ochronić służbę zdrowia policja wykonała ponad 6,7 mln służb.

Każdej doby około 20 tys. policjantów wykonuje czynności związane ze stanem epidemii. Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce aż ponad 55 mln razy sprawdzaliśmy osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby sprawdziliśmy ok. 275 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych

– zaznaczył.

Zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł.

Jak widać, to ogromna liczba sprawdzeń kwarantanna, ale i bardzo duże obciążenie dodatkowymi zadaniami policjantów. Ci przecież cały czas wykonują również inne ustawowe zadania: ścigają sprawców przestępstw, dbają o bezpieczeństwo i służą pomocą.

Jednak jak podkreśla podkom. Michał Gaweł, „kontrole osób skierowanych na kwarantannę to zadanie, które cały czas wykonujemy, dokonując wyrywkowych sprawdzeń, nawet po kilka razy na dobę. Przypominamy, że cały czas obowiązuje w Polsce stan epidemii, a kwarantanna skutecznie może zapobiec niekontrolowanej transmisji wirusa”.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust

16 kwietnia 2020 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzono obowiązek zasłaniania nosa i ust przez osoby: poruszające się publicznym transportem zbiorowym oraz samochodami, którymi podróżują osoby, które nie mieszkają razem, przebywające w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej: na drogach, placach, w zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej, w obiektach i placówkach handlowych/usługowych, na targowiskach, na terenie wspólnych nieruchomości.

W październiku Komendant Główny Policji informował, że funkcjonariusze będą bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa przez obywateli. Jak zaznaczył, w każdym przypadku policjanci będą decydować, czy wobec osób niestosujących się do obostrzeń, zastosują pouczenie, nałożą mandat, złożą wniosek o ukaranie do sądu lub do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Jak dowiedziała się niezalezna.pl sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili wprowadzenia tego obowiązku, policjanci pouczyli ponad 225 828 osób,  314 019 ukarano mandatem karnym, a w prawie 47 tys. przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

W przypadku skierowania wniosków do Sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów - w zdecydowanej  większości spraw Sąd skazuje sprawców wykroczeń. Wejście w życie znowelizowanych przepisów kodeksu wykroczeń odnoszących się wprost do nakazów, zakazów i ograniczeń zakończyło wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy. Znowelizowany art. 116 kodeksu wykroczeń stanowi podstawę do egzekwowania przepisów

– tłumaczy nam podkom. Michał Gaweł.

Analiza wniosków o ukaranie skierowanych do Sądu wskazuje, że w zdecydowanej większości obwinieni są skazywani.

"Ostatniej doby w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa pouczyliśmy 257 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 1689 osób, a w 191 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do Sądu, skontrolowaliśmy ponad 2600 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już prawie 557 tys. kontroli" – usłyszeliśmy.

Od początku działań skontrolowano również ponad 1,5 mln placówek handlowych oraz ponad 7 624 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Skontrolowano również ponad 15 tys. miejsc organizacji wesel.

 

Źródło: niezalezna.pl

#policja #kwarantanna #epidemia #koronawirus

albicla.com@ Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo