Kardynał Scola, uczeń Ojca Świętego

  

Początek jego znajomości z Benedyktem XVI przypadł na lata 70., kilka lat później był konsultorem kierowanej przez Josepha Ratzingera Kongregacji Doktryny Wiary. Jak podkreśla włoski dziennik „Libero”, jest jednym z czterech kardynałów najbliższych Ojcu Świętemu i jako jego następca byłby gwarantem kontynuacji dzieła ustępującego papieża. Mowa o kardynale Angelo Scoli. Kim jest człowiek, który o Janie Pawle II nie mówi inaczej jak „święty wolności”?

Kardynał Angelo Scola idzie przez świat z hasłem „Sufficit gratia Tua” (Wystarczy Twoja Łaska), a jego nazwisko jest wymieniane jednym tchem z nazwiskami trzech innych faworytów do Stolicy Piotrowej, hierarchów uznawanych w Watykanie za najbliższych Ojcu Świętemu. Wśród nich są: austriacki kardynał Christoph Schönborn, kardynał węgierski Peter Erdö i kanadyjski Marc Ouellet.

„Tych czterech kardynałów podczas konklawe będzie decydować zgodnie z linią Ratzingera“ – napisała włoska gazeta, zaznaczając, że Angelo Scola, tak jak papież i kardynał Erdö, współredagował włoską edycję teologicznego pisma „Communio”. To wówczas zawiązała się znajomość, a następnie przyjaźń z Josephem Ratzingerem. Angelo Scola jest uznawany (tak jak i kard. Schönborn) za ucznia Benedykta XVI.

Przyszły kardynał Mediolanu urodził się 7 listopada 1941 r. w Malgrate w Lombardii na północy Włoch. Ojciec był socjalistą zaczytującym się w lewicowych wydawnictwach, ale matka młodego Angelo, Regina była – jak wspomina sam kardynał – „kobietą Kościoła”, i to ona dbała o edukację religijną i rozwój duchowy syna. Studia ukończył na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie, gdzie w 1967 r. obronił doktorat z filozofii. Święcenia kapłańskie przyjął 18 lipca 1970 r. Dwanaście lat później, już jako doktor teologii, Scola rozpoczął nauczanie antropologii teologicznej w Instytucie Badań nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1991 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem Grosseto w Toskanii, a w 2002 r. patriarchą Wenecji. Rok później Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. W 2004 r. kard. Scola założył w Wenecji Studium Generale Marcianum, będące pedagogiczno-akademickim ośrodkiem naukowym, który razem z Międzynarodowym Centrum OASIS miał budować dialog pomiędzy katolikami a muzułmanami.

Po śmierci Jana Pawła II był typowany jako papabile, czyli godny pozycji papieża, ale to Josepha Ratzingera wybrano na następcę papieża Polaka. Dziś nazwisko kard. Scoli po raz drugi pada, gdy mówi się o objęciu Stolicy Piotrowej. Media spekulują, że Benedykt XVI właśnie w nim dostrzega swojego następcę. Przez lata swojej posługi w Watykanie Scola dał się poznać nie tylko jako wybitny teolog, ale i człowiek przygotowany na wyzwania współczesnego świata, umiejący właściwie wykorzystać dostępne nowinki technologiczne w celach ewangelizacyjnych. Kardynał ma swoją stronę internetową (http://angeloscola.it) oraz konto na Twitterze. Włosi już okrzyknęli przyjaciela Benedykta XVI najbardziej prawdopodobnym następcą papieża, ale watykaniści studzą emocje, przypominając historię Karola Wojtyły i wielkiego pontyfikatu Polaka, którego nazwisko stało się głośne dopiero po wyniesieniu go do godności papieskiej.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Znamy skład Trybunału Stanu. Sejm wybrał wiceprzewodniczących oraz 16 członków

/ Piotr Galant / Gazeta Polska

  

Sejm wybrał Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego i prof. Marka Chmaja na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. Posłowie wybrali też 16 członków TS, w tym m.in. Jacka Duboisa i Witolda Pahla. Za wyborem zastępców przewodniczącego i członków TS było 434 posłów, 1 był przeciw, 12 wstrzymało się od głosu.

Przewodniczącym TS jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego – obecnie Małgorzata Gersdorf.

Kandydaturę Andrzejewskiego, członka Trybunału w latach 2015-19, wieloletniego senatora, działacza opozycji w PRL, który jako adwokat bronił oskarżonych w procesach stanu wojennego, zgłosiła grupa posłów klubu parlamentarnego PiS.

Chmaj, który specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, jest wykładowcą, wieloletnim stałym ekspertem komisji sejmowych i senackich został zgłoszony przez klub KO.

Członkami Trybunału Stanu zostali natomiast: Roman Budzinowski, Marek Czeszkiewicz, Jacek Dubois, Sebastian Gajewski, Zdzisław Gawlik, Jan Jobs, Piotr Jóźwiak, Czesław Kłak, Andrzej Kojro, Iwona Olejnik, Witold Pahl, Bogdan Witold Szlachta, Paweł Śliwa, Marcin Henryk Wawrzyniak, Maciej Gustaw Zaborowski i Tomasz Zalasiński. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl