Make-up, którego nie trzeba zmywać! Czym jest makijaż permanentny i jaki jest jego sekret?

Makijaż permanentny coraz częściej i chętniej wybierany jest jako trwały makijaż, którego nie trzeba zmywać. Nazywany również mikropigmentacją. Jest to specjalny zabieg kosmetyczny polegający na trwałym podkreśleniu ust, powieki oczu, czy brwi. Cały zabieg makijażu permanentnego polega na wprowadzeniu pod skórę pigmentów (barwnika), implementacja dociera do drugiej lub trzeciej warstwy naskórka (płycej niż tradycyjny tatuaż). Barwnik wprowadzany jest pod skórę cieniutką, jednorazową igłą w znieczuleniu miejscowym. 

Czym jest makijaż permanentny
Alexandr Ivanov, pixabay

Jak wygląda zabieg makijażu permanentnego

Czy makijaż permanentny to tatuaż? W pewnym sensie można tak powiedzieć, choć jest to duże uproszczenie, a sam makijaż tego typu nie jest tak głęboki, jak klasyczny tatuaż. Makijaż trwały dobrze i profesjonalnie zrobiony może doskonale zamaskować defekty skóry (blizny, przebarwienia czy plamy pigmentacyjne). 

Jeśli chodzi o makijaż permanentny oczu, najczęściej wykonywana jest kreska na dolnej i/lub górnej powiece, regulowanie kształtu brwi. Z kolei w przypadku ust uwydatnianie, zaznaczanie i wyregulowanie konturów warg. 

Etapy powstawania makijażu permanentnego:
Konsultacja -
podczas konsultacji wykonywany jest próbny rysunek klasycznymi kosmetykami, aby zwizualizować docelowy efekt.

Wprowadzanie barwnika – po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, jednorazową igłą, pod skórę wprowadzany jest barwnik. Co szczególnie istotne – musi on spełniać normy europejskie. Do ust zazwyczaj stosowany jest barwnik o 2-3 tony ciemniejsze od naturalnego koloru. Kreski na powiekach najczęściej wykonywane są pigmentem w kolorze czarnym lub brązowym. Brwi permanentne najczęściej są w odcieniach brązu i szarości. Sam zabieg trwa średnio od 1 do 3 godzin w zależności od skali trudności rysunku, obszaru oraz indywidualnych preferencji.

Korekta makijażu – po zakończonym zabiegu po około 2 dniach skóra zaczyna się łuszczyć i pokrywać strupkami (jest to naturalna reakcja i nie należy się tym zbytnio przejmować). Strupki znikają całkowicie po około 4 tygodniach i wtedy wykonuje się korektę makijażu permanentnego. Korekta ma na celu dopigmentowanie możliwych ubytków, uzyskanie dokładniejszego i naturalnego koloru. 

Profesjonalnie wykonany makijaż permanentny utrzymuje się około 1,5 - 2 lat.
Trwałość zależy od wielu czynników:

  • typ i kondycja skóry
  • umiejętności i doświadczenia linergistki
  • jakości barwników
  • głębokość wprowadzenia pigmentu
  • indywidualna reakcja układu odpornościowego
  • właściwa pielęgnacja po wykonanym zabiegu
  • systematyczne uzupełnianie barwnika

Jak pielęgnować skórę po zabiegu makijażu permanentnego

Przez pierwsze kilka dni po zabiegu trzeba stosować krem zapobiegający infekcjom, który dodatkowo wspomaga gojenie (kremy tłuste, z witaminą E, pantenolem, alantoiną, itp.)
Czego nie wolno robić po zabiegu:
- odrywać strupków
- nie należy moczyć i pod żadnym pozorem nie używać mydła
- nie korzystać z sauny, solarium i basenu (co najmniej kilka dni)
- nie opalać się na słońcu (co najmniej 6 tygodni)
- nie korzystać z innych preparatów niż zaleconych przez linergistkę

Źle wykonany makijaż permanentny

Makijaż permanentny utrzymuje się około 1,5 - 2 lat. Niestety trzeba pamiętać, że jego trwałość dotyczy również źle wykonanego makijażu, który może utrzymywać się jeszcze dłużej (im głębszy makijaż/tatuaż, tym dłużej barwnik będzie utrzymywał się pod skórą). Głównym problemem i najczęstszą przyczyną źle wykonanego makijażu może być: mikropigmentacja brwi (wydają się nam za ciemne lub za jasne), kształt brwi po zabiegu (nie odpowiada nam kształt, jest wykonany krzywo).

Korekta brwi permanentnych dokonywana jest po 4-6 tygodniach. Dopełniane są ubytki lub dopigmentowanie na ciemniejszy kolor. Pamiętajmy jednak, że w okresie gojenia się brwi, wraz ze złuszczającym się naskórkiem i strupkami, schodzi częściowo kolor, jest to zupełnie normalne. Dlatego też dopigmentowanie, czyli korektę wykonuje się po całkowitym wygojeniu naskórka. Zwykle standardowa korekta rozwiązuje problem zbyt jasnych brwi.

Za ciemne brwi. Brwi po zabiegu makijażu trwałego mogą być za ciemne. Może to być efekt wizualny, bo nie jesteśmy przyzwyczajone albo co dużo gorsze, brwi mogą być po prostu za ciemne. Brwi goją się kilka tygodni. Tuż po samym zabiegu makijaż jest dużo ciemniejszy i zmieni swój kolor w procesie gojenia. 

Pigment utlenia się do trzech miesięcy. Dopiero po upływie tego czasu będzie można stwierdzić, czy kolor jest taki, jak tego oczekiwaliśmy. Może się nawet zdarzyć, że przez pierwsze pół roku po zabiegu będziemy obserwować zmieniający się kolor brwi.

 

Źródło: niezalezna.pl

#makijaż permanentny

albicla.com@MariolaLukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo