Portugalia opowiada się za życiem! Nie ma zgody na eutanazję. Trybunał odrzucił ustawę

Trybunał Konstytucyjny Portugalii orzekł w poniedziałek, że przyjęta w styczniu przez parlament tego kraju ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą kraju. Sędziowie portugalskiego TK praktycznie nie zostawili na ustawie suchej nitki, wskazując między innymi, że naruszała ona w swoich czterech artykułach przepisy zawarte w konstytucji Portugalii.

Erubiel Flores/pixabay.com/service/license/ndo

Wypowiadający się w imieniu Trybunału Konstytucyjnego sędzia Pedro Machete wskazał, że uchwalona w styczniu przez parlament Portugalii ustawa przede wszystkim „koliduje z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia”.

Poniedziałkowa decyzja TK jest odpowiedzią na złożony 19 lutego przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Szef państwa wyraził przekonanie, że przyjęte przez parlament przepisy są nieprecyzyjne m.in. w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do eutanazji.

We wniosku prezydent stwierdził, że ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje, jak miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów eutanazji, a jednocześnie daje zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii.

Zatwierdzona 29 stycznia 2021 r. przez jednoizbowy parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, ustawa przewidywała, że eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

 

Źródło: niezależna.pl, PAP

#Portugalia #Trybunał Konstytucyjny #konstytucja #Eutanazja

albicla.com@PiotrLukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo