Narodowe Święto Wegier. Prezydent w przemówieniu zaapelował o szczepienie się

O szczepienie się przeciw koronawirusowi zaapelował w poniedziałek prezydent Węgier Janos Ader w przemówieniu z okazji święta narodowego upamiętniającego wybuch rewolucji węgierskiej 1848 roku. W tym roku nie odbędą się uroczystości publiczne z okazji święta.

pixabay

Ader mówił w swym wystąpieniu o potrzebie większej niż kiedykolwiek jedności wobec wroga, który zagraża życiu i wolności Węgrów.

- Czy ugasimy pożar epidemii prostą decyzją o zaszczepieniu się, czy też pozostaniemy ofiarami, bezradnie czekając na jakiś cud? Czy potrafimy działać na rzecz ojczyzny, naszej rodziny i społeczności, naszych sąsiadów i wspólnej wolności, czy weźmiemy na siebie przypadającą na nas część wspólnej walki z wrogiem?

- zapytał prezydent.

Do epidemii nawiązał także w świątecznym przesłaniu do rodaków premier Viktor Orban, podkreślając, że poprawa wspólnego losu spoczywa dziś w rękach tych, którzy umieją, chcą i mają odwagę działać na rzecz narodu.

Nazwał przy tym lekarzy, pielęgniarki, naukowców i organy porządkowe dzisiejszymi spadkobiercami honwedów z 1848 roku, którzy walczą w „długiej batalii, byśmy mogli odzyskać nasze życie i po odstąpieniu wirusa wraz innymi narodami dalej budować wspólny dom wszystkich Węgrów, Kotlinę Panońską”.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, nie zorganizowano publicznych obchodów święta. Ceremonia podniesienia flagi przed parlamentem na placu Kossutha w Budapeszcie – jedyna centralna uroczystość - była transmitowana w telewizji.

Na późniejszy termin przełożono wręczenie najwyższych odznaczeń państwowych w sferze kultury i sztuki - nagród Kossutha oraz w sferze nauki - nagród Szechenyiego. W dniu święta zostanie jedynie ogłoszona lista wyróżnionych.

Muzeum Narodowe zaprasza natomiast chętnych na godzinne zwiedzanie wirtualne z przewodnikiem, poświęcone wydarzeniom 15 marca 1848 roku. Aby skorzystać z tej oferty, trzeba się zarejestrować online. Na YouTube udostępniono też trzy filmy fabularne związane z rewolucją 1848 roku, w tym „Osiemdziesięciu huzarów” Sandora Sary.

Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutystyczne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#János Áder #pandemia #koronawirus #Węgry

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo