Wilfried Zaha przestał klękać przed rozpoczęciem meczu: "To nie ma już żadnego znaczenia"

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku tygodni piłkarz występującego w angielskiej Premier League Crystal Palace Wilfried Zaha przestał klękać przed meczami. Po raz pierwszy zdecydował się na to przed rozpoczęciem sobotniego spotkania wygranego 1:0 z West Bromwich Albion. Czarnoskóry zawodnik stwierdził, że obecnie jest to już tylko pusty gest. "Nie ma już żadnego znaczenia, czy klęczymy, czy stoimy. Niektórzy z nas wciąż są obrażani" - powiedział Zaha.

Wilfried Zaha jest pierwszym piłkarzem w Premier League, który nie klęka przed meczem
fot. twitter.com/goal

Wilfried Zaha jest pierwszym piłkarzem Premier League, który zdecydował się zaprzestać wykonywania tego gestu. Na angielskich boiskach klękano przed pierwszym gwizdkiem  od lipca ubiegłego roku, aby w ten sposób wyrazić solidarność z ruchem "Black Lives Matter". To nawiązanie do zachowania futbolisty amerykańskiego Colina Kaepernicka, który przybierał taką pozę podczas hymnu USA, ponieważ uważał, że kraj ten robi za mało w kwestii zwalczania rasizmu.

Wilfried Zaha jest pierwszym piłkarzem w Premier League, który nie klęka przed meczem

Tu nie ma złej ani dobrej decyzji, ale mam poczucie, że to stało się po prostu częścią przedmeczowej rutyny i nie ma już żadnego znaczenia, czy klęczymy, czy stoimy. Niektórzy z nas wciąż są obrażani

- podkreślił 28-letni reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej.

Władze rozgrywek w Anglii także są krytykowane za brak działania w obliczu coraz częściej powtarzających się gróźb i ataków na ciemnoskórych piłkarzy, przede wszystkim za pośrednictwem internetu. Zaha skomentował:

Wiem, że za kulisami Premier League władze cały czas podejmują działania, żeby coś zmienić, i w pełni to szanuję. Podobnie jak moich kolegów z zespołu i zawodników innych drużyn, którzy cały czas będą klękać. Jako społeczeństwo powinniśmy postawić na lepszą edukację w szkołach, a firmy zarządzające mediami społecznościowymi powinny bardziej zdecydowanie reagować na każdy przypadek obrażania innych w sieci, zresztą nie tylko piłkarzy.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Wilfried Zaha #Premier League #Black Lives Matter #rasizm #piłka nożna

albicla.com@januszmilewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo