Abp Jędraszewski podał, ile osób dokonało apostazji w ostatnich latach. Zaapelował do duchownych

Abp Marek Jędraszewski podczas modlitwy pokutnej kapłanów Archidiecezji Krakowskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wskazał, ile osób w ostatnich latach dokonywało apostazji. - Róbcie wszystko, aby ten dramatyczny akt odejścia był jednocześnie pierwszym dniem powrotu - zaapelował do duchownych.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Podczas mszy świętej abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na problem apostazji. W głoszonej homilii zaznaczył, że "średnio w skali roku w Archidiecezji Krakowskiej taki akt składało 50-60 osób, w roku 2019 natomiast już 123, a w 2020 r. aż 445".

W tym kontekście metropolita zaapelował o modlitwę za tych wszystkich, "którzy nie rozumieją Kościoła, którzy nie umieją Kościoła kochać, nawet przez łzy, którzy próbują z Kościołem walczyć, którzy się oddalają i tych, którzy podejmują dramatyczne akty apostazji".

- Proszę was, róbcie wszystko, aby ten dramatyczny akt odejścia był jednocześnie pierwszym dniem powrotu, bo Kościół jest miłującą matką, bo Kościół to jest także ten ojciec czekający na powrót marnotrawnego syna, gotów wybiec na spotkanie. To jest Kościół, którego macie być pokornymi świadkami

- mówił abp Marek Jędraszewski.

W tym roku tradycyjna pokutna modlitwa kapłanów Archidiecezji Krakowskiej zanoszona jest za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego i o jego rychłą beatyfikację. Postać Prymasa Tysiąclecia wspomniał również w homilii abp Jędraszewski. 

- Gdy trwały obrady Soboru Watykańskiego II Prymas Tysiąclecia wzywał Kościół w Polsce do czynów miłości, a oskarżano go, że jest głową Kościoła niesoborowego. Kiedy sobór się kończył, episkopat Polski wystąpił z „niewiarygodnym aktem miłości miłosiernej i przebaczającej” do episkopatu Niemiec ze słynnym hasłem „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, które stało się przedmiotem niewyobrażalnej agresji i ataków na kard. Wyszyńskiego i episkopat oskarżanych o zdradę Polski. To było 20 lat po zakończeniu wojny i nie było żadnej polskiej rodziny, która nie wspominałaby ogromu krzywd. (…) I na raz episkopat Polski uczy przebaczenia. I sam przeprasza, choć dysproporcja win i krzywd niewyobrażalna. To pokazuje, co znaczy żyć Ewangelią do końca – mówił arcybiskup.

– Zgodzić się na te trudne drogi Boże, które przed nami nakreślił Pan Bóg. Zgodzić się na nie i nimi iść, za Chrystusem, dźwigając własny krzyż. A jednocześnie modlić się za tych, którzy tak łatwo ulegają wtedy i dzisiaj. Modlić się za świętą Matkę-Kościół, Matkę świętą, naszą Matkę

– zakończył metropolita krakowski, odwołując się do zapisków więziennych kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pokutna modlitwa w tym roku ma miejsce w pięciu wyznaczonych dla poszczególnych rejonów Archidiecezji sanktuariach. W czasie dnia skupienia przeprowadzona została wśród kapłanów zbiórka jałmużny wielkopostnej na cele hospicjów dziecięcych: im. ks. Tischnera oraz Alma Spei, a także hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

 Źródło: diecezja.pl, niezalezna.pl

 

#abp Marek Jędraszewski

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo