Ruszają na pomoc Słowakom. Lekarze i pielęgniarki z Danii i Belgii będą walczyć z koronawirusem

Do Bratysławy dotarli w piątek lekarze i pielęgniarki z Danii i Belgii, którzy trafią do szpitala w Bańskiej Bystrzycy. Ze słowackimi lekarzami stworzą międzynarodowe zespoły zajmujące się chorymi na Covid-19, co pozwoli uruchomić od 4 do 8 nowych miejsc na OIOM.

zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski / Gazeta Polska

Z Danii przyjechała trójka lekarzy oraz pięć pielęgniarek. Zespół z Belgii liczy trzy osoby – jednego lekarza i dwie pielęgniarki. Mają pracować na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy w środkowej Słowacji.

Wiceminister zdrowia Petr Stachura na konferencji prasowej powiedział, że medycy z zagranicy pomogą ustabilizować sytuację w szpitalach. Dzięki nim nie będzie potrzeby transportować chorych do innych krajów.

Słowacja wysłała dwóch chorych do Polski, ale jak podkreślił Stachura dla tutejszych mieszkańców to nowa sytuacja, w której rodziny chorych obawiają się ich przewozu za granicę.

Duńczycy i Belgowie mają stworzyć ze Słowakami ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy międzynarodowe zespoły porozumiewające się w języku angielskim. Według planów, pomoc duńska i belgijska maj trwać do 2 kwietnia br.

Według ostatnich danych resortu zdrowia w szpitalach jest 3594 pacjentów z potwierdzoną chorobą Covid-19. To o 70 mniej niż dzień wcześniej. 314 chorych znajduje się na oddziałach intensywnej terapii, a 364 potrzebuje aparatury wspomagającej oddychanie.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Dania #Belgia #Słowacja #koronawirus #lekarze #pielęgniarki

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo