"Gdzie jest w tym racja stanu?". Minister odpowiada na argumentację Solidarnej Polski w sprawie KPO

Krajowy Plan Odbudowy może podzielić Zjednoczoną Prawicę? Krytycznie o projekcie wypowiadają się politycy Solidarnej Polski, a dziś na ich argumentację odpowiada Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Premiera. - Powiedzenie w tym momencie, że 250 mld nas nie interesuje w tej sytuacji, w związku z pandemią, to muszę powiedzieć - jest oryginalnym pomysłem - powiedział w radiowej "Jedynce".

Łukasz Schreiber
Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie. Pięć filarów polskiego KPO to: transformacja cyfrowa, odporność i konkurencyjność gospodarki, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, zielona i inteligentna mobilność oraz zielona energia i zmniejszenie energochłonności.

Krytycznie o KPO wypowiadają się politycy Solidarnej Polski, którzy nie wykluczają, że mogą tego projektu nie poprzeć. W argumentacji podnoszone są przede wszystkim kwestie wspólnego długu i możliwości ograniczenia wypłaty środków poprzez mechanizm praworządności.

Dzisiaj na wątpliwości koalicjantów z SP odpowiadał na antenie Polskiego Radia w rozmowie z Katarzyną Gójską Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. 

Przyznał, że wielu europejskich polityków chciałoby wykorzystywać mechanizm praworządności do blokowania środków z unijnego budżetu.

- To jedno, ale drugie to kwestia tego, o co możemy powalczyć. W tych 770 mld złotych, które udało się premierowi wynegocjować, KPO stanowi ok. 108 mld zł wsparcia plus kolejne ok. 150 mld na pożyczki. Powiedzenie w tym momencie, że 250 mld nas nie interesuje w tej sytuacji, w związku z pandemią, to muszę powiedzieć - jest oryginalnym pomysłem

- stwierdził Schreiber.

Minister stwierdził, że obawy, że będziemy spłacać dług za kogoś innego są "przesadzone". 

- Raczej mało prawdopodobne są bankructwa poszczególnych państw. Rozumiem, że trzeba znaleźć pretekst by negować poparcie KPO, ale gdzie jest w tym racja stanu?

- pytał Łukasz Schreiber.

- Myślę, że te argumenty i obawy są zbyt mało przekonujące, by rozmawiać na temat odrzucenia KPO - dodał.

 


Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

#Łukasz Schreiber #KPO #Krajowy Plan Odbudowy

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo