Gowin chce ścisłej współpracy Europy w walce z pandemią. Wicepremier z wizytą we Francji

"Europa poradzi sobie lepiej z pandemią, ściśle współpracując. Obszary potencjalnej współpracy, to przemysł kosmiczny, farmaceutyczny, energetyka. Ożywimy format Trójkąta Weimarskiego" – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas wizyty w Paryżu.

Jarosław Gowin
Maciej Luczniewski / Gazeta Polska

Współpraca polsko-francuska w obszarze gospodarki jest szansą dla obu krajów w czasie wychodzenia z kryzysu Covid-19

– zauważył w czwartek wicepremier Gowin, wypowiadając się dla mediów po spotkaniu z francuskim ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire’em.

Le Maire podczas spotkania wyraził zainteresowanie strony francuskiej budową elektrowni atomowej w Polsce oraz uczestniczenia w projekcie budowy centralnego portu lotniczego.

Za wcześnie, by przesądzać, kto wybuduje elektrownię atomową w Polsce. Przypomnę, że Polska podpisała niedawno porozumienie z USA. Oczekujemy kompleksowej oferty zarówno finansowej, jak i technologicznej ze strony naszych potencjalnych partnerów

– skomentował oczekiwania strony francuskiej Gowin.

Francja zainteresowana jest również inwestycjami w pociągi wodorowe w Polsce. Minister le Maire złożył taką ofertę – przyznał wicepremier Gowin. W Polsce prace nad projektami wodorowymi są również zaawansowane – zaznaczył.

Podczas spotkań w Paryżu wicepremier podkreślił również, że Polska oczekuje respektowania zasad jednolitego rynku UE przez stronę francuską.

Upomniałem się o prawa przedsiębiorców działających na rynku francuskim, którzy napotykają bariery, wynikające z nadmiernie rygorystycznej, żeby nie powiedzieć niesprawiedliwej praktyki administracji państwowej

– poinformował Gowin. "Działa bilateralna grupa robocza, która definiuje bariery, ale jej praca jest niezadowalająca; przekazałem wykaz problemów, które oczekujemy, że zostaną rozwiązane w tej kwestii" – oświadczył wicepremier.

Obaj politycy są zgodni, co do ożywienia formuły spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego. Le Maire zaproponował spotkanie ministrów gospodarki Francji, Niemiec i Polski w ramach Trójkąta Weimarskiego w najbliższym czasie.

Gowin odniósł się również do wizyty w tym tygodniu w Polsce francuskiego sekretarza stanu ds. europejskich Clementa Beaune’a oraz jego słów na temat „presji polskich władz w sprawie zakazu wyjazdu ministra do Kraśnika, aby wesprzeć prawa osób LGBT+” w Polsce.

Słowa sekretarza stanu ds. europejskich Clementa Beaune’a są niepotrzebnym zgrzytem. Spekulacje, że polskie władze odmówiły ministrowi wjazdu do Kraśnika są absolutną nieprawdą. Jeśli pan minister chce się spotkać i zobaczyć, jak naprawdę wygląda Kraśnik i jaki jest poziom tolerancji Polaków, to chętnie mu pokażę, jak bardzo jego wyobrażenie rozmija się z rzeczywistością

 – zakończył wicepremier Gowin.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Jarosław Gowin #Francja #współpraca #Trójkąt Weimarski

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo