Alarm w Denver. Nadciąga ogromna śnieżyca

Meteorolodzy amerykańscy ostrzegają, że Denver, w stanie Colorado, może nawiedzić w weekend jedna z najpotężniejszych śnieżyc od roku 1885. Przewidują opady przekraczające 90 cm i wiatr dochodzący w podmuchach do 80 km/godz.

Emmanuel Boutet, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Firma medialna AccuWeather Inc., zajmująca się prognozowaniem pogody na całym świecie, przewiduje, że w Denver oraz sąsiedztwie spadnie od 60 do ponad 90 cm śniegu. Potężna burza może objąć tereny rozciągające się na północ do stanu Wyoming.

- Atak zimy może być tym bardziej szokujący, że w niektórych miejscach, takich jak Denver, nastąpi w ślad za wiosenną pogodą, gdzie temperatura od niedzieli do wtorku sięgała do 21 stopni Celsjusza. Była średnio prawie 10 st. wyższa niż normalna (o tej porze roku)

- twierdzi AccuWeather Inc.

Meteorolodzy zaobserwowali, że od zeszłego tygodnia burza obfitowała w deszcz, a także ciężki śnieg w górach w Kalifornii i Nevadzie. Od wybrzeża Pacyfiku przesuwa się w głąb lądu. Zbierze też wilgoć z Zatoki Meksykańskiej, co zwiększy opady.

- Denver znajdzie się w najgorszym miejscu pod względem intensywnych opadów śniegu i porywistych wiatrów

- podkreślił główny meteorolog AccuWeather, Bernie Rayno.

W środkowych i południowych rejonach Gór Skalistych – a w szczególności w Kolorado i południowo-wschodnim Wyoming - opady śniegu będą rosły intensywnie od sobotniej nocy do niedzieli. Może spadać od 2,5 do 7,5 cm na godzinę. Silne wiatry w porywach sięgać mogą od 65 km/godz. w sobotę do 80 km/godz. - w niedzielę.

- Burza może się potencjalnie znaleźć wśród największych w historii Denver

- ocenił Rayno.

AccuWeather Inc. przypomina pięć najpotężniejszych burz śnieżnych w Denver, zwanym Mile High City. Rekordowa miała miejsce w 1913 roku, z opadami ponad 1,1 m. W roku 2003 spadło 0,8 m., w 1946 roku - ponad 0,7 m., a w 1982 roku - 0,6 m. W pierwszej piątce mieści się też najstarsza w historii, odnotowana w roku 1885 z ponad 58 cm śniegu.

Meteorolog AccuWeather Brett Anderson przestrzega przed niebezpieczeństwem powalenia drzew, zerwania linii energetycznych oraz blokowaniem i zamykaniem autostrad przez unieruchomione pojazdy. Pojawiają się apele o unikanie niepotrzebnych podróży.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Kolorado #Denver #zima #śnieżyca

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo