Koniec pewnej epoki. Po Mistrzostwach Europy Loew opuści kadrę Niemiec

Joachim Loew, który od 2006 roku jest selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Niemiec, poinformował, że przestanie pełnić tę funkcję po zakończeniu tegorocznych Mistrzostw Europy. Kontrakt Loewa miał obowiązywać do Mundialu w Katarze w 2022 roku, ale 61-latek poprosił o jego skrócenie.

Joachim Loew
By Steindy (talk) 10:06, 27 June 2011 (UTC) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15632131

Podjąłem tę decyzje bardzo świadomie, z poczuciem dumy oraz wdzięczności, ale jednocześnie towarzyszy mi wielka motywacja w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy

- powiedział Loew w opublikowanym oświadczeniu.

Z reprezentacją Niemiec związany jest od 2004 roku. Najpierw pełnił funkcję asystenta Juergena Klinsmanna, a po mistrzostwach świata 2006, w których ich podopieczni zajęli trzecie miejsce, zastąpił go na stanowisku selekcjonera.

Na kolejnym mundialu Niemcy ponownie zajęły trzecie miejsce, a w 2014 roku w Brazylii sięgnęły po mistrzostwo świata.

W mistrzostwach Europy natomiast za kadencji Loewa Niemcy do finału dotarły raz - w 2008 roku decydujący mecz przegrały z Hiszpanią 0:1. W 2012 i 2016 roku odpadały w półfinale.

Katastrofą zakończyła się za to ostatnia wielka impreza - MŚ 2018 w Rosji. Niemcy zajęły ostatnie miejsce w swojej grupie, za Szwecją, Meksykiem i Koreą Południową.

Do tej pory Loew prowadził Niemcy w 189 meczach; zanotował 120 zwycięstw, 38 remisów i 31 porażek.

Doświadczyliśmy wspaniałych zwycięstw i bolesnych porażek, ale przede wszystkim wielu magicznych momentów, nie tylko w Brazylii. Praca dla kraju była dla mnie zaszczytem, a przez te 17 lat zetknąłem się z wieloma świetnymi piłkarzami

 - przyznał Loew.

"Mam wielki szacunek dla decyzji Joachima. Jest jednym z najlepszych trenerów na świecie i odcisnął swoje piętno na reprezentacji jak mało kto" - podkreślił prezes Niemieckiej Federacji Piłkarskiej (DFB) Fritz Keller.

Ostatnia misja Loewa, czyli Euro 2021 nie zapowiada się na łatwą. Niemcy trafiły do "grupy śmierci" z mistrzami świata Francją, mistrzami Europy - Portugalią oraz Węgrami.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Joachim Loew #Niemcy #reprezentacja Niemiec #piłka nożna

albicla.com@TomaszMrozek
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo