Przez lata wspierał nasze muzeum. Niejednokrotnie udzielał pomocy w działaniach edukacyjnych. Odliczał dni do kolejnej rocznicy. Miał nadzieję, że pomimo pandemii uda nam się spotkać pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 i wspólnie świętować ten dzień. Tyle jeszcze mieliśmy razem zrobić….
- czytamy w opublikowanym w poniedziałek późnym wieczorem komunikacie muzeum.

W ostatnim czasie Roman Bulczyński został zaproszony przez muzeum do współpracy przy wydarzeniach związanych z tegorocznymi obchodami 65.rocznicy Czerwca. 

Wraz z nami przygotowywał akcję, o której już niebawem będziemy informować. Tym bardziej dotknęła nas dzisiejsza wiadomość. W sobotę, 6 marca Pan Roman zmarł.
- podało muzeum. 


Roman Bulczyński urodził się 2 sierpnia 1937r. w Chodzieży. W czerwcu 1956 roku był czynnym uczestnikiem robotniczego zrywu. Brał udział m.in. w rozbrojeniu posterunku MO przy ul. Krzyżowej. Za swą działalność został aresztowany 3 lipca 1956 r.

Jak przypomniało muzeum, oskarżono go m.in. o "gwałtowny zamach na funkcjonariuszach Milicji Obywatelskiej…, rozbicie i ograbienie z broni palnej i sprzętu wojskowego magazynu Studium Wojskowego przy Wyższej Szkole Rolniczej, zatrzymywanie pociągów oraz "posiadanie bez zezwolenia broni palnej".

Bulczyński był jednym z sądzonych w tzw. procesie dziesięciu. Jego obrońcą był mec. Stanisław Hejmowski. Wyrok w procesie nigdy nie zapadł; Bulczyński opuścił więzienie 23 października. 

W 2016 roku, w przeddzień 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956, Roman Bulczyński odebrał Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę.