Olsztyn rozprowadza darmowe maseczki

W południe w Olsztynie ruszyła akcja rozdawania bezpłatnych maseczek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Już przed południem na maseczki czekali w ogonkach seniorzy.

zdjęcie ilustracyjne
geralt

Do Olsztyna dotarło w sumie 650 tys. maseczek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W południe w sklepach PSS Społem, które znajdują się w każdej dzielnicy miasta, ruszyła ich dystrybucja.

W sklepie "Bratek" znajdującym się w centrum miasta, naprzeciw stacji sanepidu przy ul. Żołnierskiej, kolejka seniorów ustawiła się kwadrans przed południem. Pierwsze w kolejce były dwie panie - jedna dowiedziała się o akcji rozdawania maseczek z lokalnego radia, drugiej o rozdawaniu maseczek powiedziała sprzedawczyni na stoisku ze słodyczami. Seniorki rozsiadły się na ladzie, która służy do trzymania sklepowych koszyków. Tuż obok sklepowe ustawiły mały stolik i nakryły go białym obrusem.

Gdy do sklepu wchodzili kolejni seniorzy, panie informowały, że one "są pierwsze po maseczki". "Trzeba czekać na żołnierza, żołnierz będzie rozdawać, po cztery na osobę, więc jak ktoś w domu został, to niech przyjdzie" - informowały oczekujących seniorki.

Kolejka oczekujących rosła bardzo szybko, w południe oczekujący na maseczki nie wchodzili już do sklepu, tylko czekali na zewnątrz. "By nam lepiej szczepionek wysłali, a nie maseczek. Kto nosi ten będzie dalej nosił, a kto nie nosi, to ta akcja nic mu nie pomoże" - powiedziała pani w kapeluszu.

Terytorials z kartonem maseczek pojawił się przy stoliku z białym obrusem ok. dziesięć po 12. Od razu zaczął rozdawać maseczki, licząc, by jedna osoba otrzymała 4 sztuki.

Nie reagował na prośby, że "w domu mąż czeka i jemu też się należą", czy "dla sąsiadki bym wzięła".

Mężczyzna, który odbierał maseczki, trzymając swoją maseczkę pod brodą, powiedział niby żartobliwie, że "wystarczy oblecieć kilka sklepów i będzie parę złotych".

"Nie chcą pokwitowania, żadnego dowodu ani nic nie trzeba pokazywać. Można iść teraz do następnego sklepu i znowu wziąć" - powiedział przed sklepem, pakując nowe maseczki do reklamówki.

Akcja rozdawania maseczek w Olsztynie ma potrwać do soboty. Maseczki będą rozdawane w sklepach "Społem", w szkole podstawowej nr 18 w dzielnicy Dajtki i nowej remizie Ochotniczej Straży Pożarnek w Gutkowie. Poza tym maseczki zostaną dostarczone do schroniska i noclegowni dla bezdomnych oraz jadłodajni Caritas. Będą je rozdawać także strażnicy miejscy odwiedzający koczowiska osób bezdomnych.

Maseczki będą rozdawać terytorialsi.

Ze względu na wysokie statystyki zachorowań na koronawirusa w regionie pod koniec ubiegłego tygodnia Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych skierowała do warmińsko-mazurskiego 5,7 mln maseczek. Gdy dotarły do regionu, okazało się, że część jest po terminie ważności, inne miały ten termin bardzo krótki. W związku z tym wymieniono maseczki na nowe zastrzegając jednak, że te pierwotnie dostarczone do warmińsko-mazurskiego były pełnowartościowe.

W środę akcja rozdawania maseczek ma się rozpocząć w Elblągu. Tamtejszy samorząd poinformował, że mieszkańcy będą je mogli odbierać m.in. w miejskich żłobkach i przedszkolach oraz w ratuszu. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#warmińsko-mazurskie #Społem #Olsztyn #maseczki #rozprowadzanie maseczek #koronawirus

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo