Białoruskie władze kontra kobiety. Ponad 140 motywowanych politycznie spraw karnych

Centrum praw człowieka „Wiasna" poinformowało, że ponad 140 motywowanych politycznie spraw karnych przeciw kobietom wszczęto na Białorusi od początku kampanii przed wyborami prezydenckimi z zeszłego roku. - Dziesięć z nich zostało już skazanych na pozbawienie wolności, a pozostałe czekają na sąd - przekazano.

Marian Paluszkiewicz

„Wiasna” podkreśliła, że obrońcom praw człowieka wiadomo o co najmniej 141 takich sprawach karnych przeciw kobietom. 49 kobiet znajduje się w miejscach pozbawienia wolności lub w areszcie domowym.

- Dziesięć z nich zostało już skazanych na pozbawienie wolności, a pozostałe czekają na sąd

- podkreślono.

Obecnie 38 kobiet to więźniowie polityczni. 75 jest na wolności, ale ma status podejrzanych w sprawach karnych. Jak pisze „Wiasna”, część tych kobiet wyjechała za granicę.

Organizacja zwraca uwagę, że w kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi i w protestach po ogłoszeniu oficjalnych wyników, dających zwycięstwo Alaksandrowi Łukaszence, kobiety były widoczne jak nigdy. Nie tylko dlatego, że główną rywalką Łukaszenki w wyborach była Swiatłana Cichanouska, ale też m.in. ze względu na organizowane co sobota protesty kobiet.

„Wiasna” podkreśla również, że ogromna liczba kobiet w różnym wieku robi wiele dla ofiar prześladowań politycznych na Białorusi: piszą listy wsparcia, chodzą na procesy sądowe i zbierają dary dla osób za kratami.

Organizacja apeluje przy tym o wysyłanie listów do kobiet, które z przyczyn politycznych znajdują się w więźniach i aresztach. Wśród zamieszczonych nazwisk znajdują się m.in. dziennikarki portalu tut.by i telewizji Biełsat, Kaciaryna Barysewicz, Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, szefowa sztabu wyborczego niedoszłego kandydata na prezydenta Wiktara Babaryki, Maryja Kalesnikawa, czy 18-letnia Safija Małaszewicz, skazana na dwa lata więzienia za malowanie napisów na tarczach służb bezpieczeństwa.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#kobiety #Wiasna #Białoruś

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo