Afera "maseczkowa" w Niemczech. Poseł CDU zarobił ćwierć miliona euro prowizji!

Polityk CDU, Nikolas Loebel, po mocnej krytyce ze strony własnej partii, zapowiedział rezygnację z mandatu parlamentarnego "ze skutkiem natychmiastowym”. Nikolas Loebel w czasie pandemii koronawirusa pośredniczył w handlu maseczkami ochronnymi i pobrał prowizję w wysokości około ćwierć miliona euro.

Nikolas Loebel
Tobias Koch (www.tobiaskoch.net), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Zrezygnował z mandatu

Aby uniknąć dalszych szkód dla mojej partii, ze skutkiem natychmiastowym rezygnuję z mandatu parlamentarnego

 - ogłosił w poniedziałek. Jako pierwszy poinformował o tym dziennik "Bild"

Susanne Eisenmann, czołowa kandydatka CDU w wyborach do parlamentu Badenii-Wirtembergii, z zadowoleniem przyjęła natychmiastową rezygnację Loebla. "To, że Nikolas Loebel rezygnuje z mandatu w Bundestagu ze skutkiem natychmiastowym, jest jedyną słuszną decyzją" - powiedziała Eisenmann dziennikowi "Welt. "Swoim zachowaniem poważnie zaszkodził wizerunkowi CDU i całej demokracji parlamentarnej. Dlatego uważam, że wskazane jest, aby przekazał pieniądze na cele charytatywne".

Loebel przyznał, że jego firma, Projektmanagement GmbH, otrzymała prowizję w wysokości ok. 250 tys. euro, ponieważ w czasie trwania pierwszej fali pandemii koronawirusa pośredniczyła w umowach zakupu masek między dostawcą z Badenii-Wirtembergii a dwiema firmami z Heidelbergu i Mannheim.

Według Loebla było to "zwyczajowe wynagrodzenie". Podkreślił, że... nie wykonywał swojego mandatu poselskiego, lecz działał na rzecz spółki.

Nie on pierwszy, nie jedyny

Niedawno politycznym światem Berlina wstrząsnęła sprawa członka CSU i wiceprzewodniczącego grupy parlamentarnej Unii Georga Nuessleina. Prokuratura w Monachium podejrzewa go, że zebrał 660 tys. euro z tytułu prowizji za kampanię na rzecz handlu maseczkami w różnych ministerstwach federalnych i stanowych. Jest też oskarżony o uchylanie się od płacenia podatków i przekupstwo.

Premier Bawarii Markus Soeder w poniedziałek w programie telewizji ZDF polecił Loeblowi i Nuessleinowi rezygnację z mandatów. Innym ważnym sygnałem byłoby oddanie i przekazanie pieniędzy zarobionych na tych biznesach w celu "moralnego" oczyszczenia.

W niedzielę przewodniczący CDU Armin Laschet, jego poprzedniczka na tym stanowisku Annegret Kramp-Karrenbauer oraz sekretarz generalny CDU Paweł Ziemiak wezwali także do natychmiastowej dymisji Loebla i Nuessleina.

Loebel i Nuesslein początkowo zadeklarowali rezygnację z członkostwa we frakcji Unii CDU/CSU, ale chcieli zachować mandaty. W poniedziałek w południe Nikolas Loebel ogłosił jednak, że rezygnuje z mandatu poselskiego. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #CDU #maseczki #afera #prowizja

albicla.com@ Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo