Ruszył drugi etap termomodernizacji budynków archidiecezji wrocławskiej. Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, oraz Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisali wiążące dokumenty dotyczące kontynuowania ważnego procesu dla okolicy, która jest wizytówką Wrocławia. Przed 3 laty rozpoczęły się bowiem działania mające na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla i poprawy efektywności energetycznej budynków w zabytkowej dzielnicy.

– Zmodernizowaliśmy kilka obiektów, dzięki czemu zmniejszyliśmy emisję ciepła z 30 do 70 proc. w niektórych przypadkach. To pozwoliło osiągnąć bardzo dobry efekt energetyczny – mówi inżynier architekt Bartosz Żmuda, inspektor nadzoru dla archidiecezji wrocławskiej. Podkreśla, że zarówno w pierwszym, jak i w obecnym drugim etapie pod lupę idą budynki, które obejmuje aż pięć stopni ochrony konserwatorskiej. Ostrów Tumski to teren pomnika historii i wiele obiektów zostało wpisanych do rejestru zabytków. To sprawia, że nie jest łatwo wprowadzać zmiany na elewacjach, ścianach, oknach, dachach czy drzwiach. Należy bowiem zachować zabytkowy charakter, czego pilnują konserwatorzy zabytków.

– Pojęcie „termomodernizacja” nie występowało w czasach, kiedy powstawały te budynki, więc musimy uważać przy wszelkich zmianach. Nie ukrywam, że „termomodernizacja” i „zabytki” stoją w lekkiej opozycji, ale przy odpowiednim dostosowaniu prac da się znaleźć złoty środek dla tych zabytków. Mamy prostą zasadę: po pierwsze nie szkodzić

– mówi Żmuda.

– Całość jest finansowana w ramach termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Brano pod uwagę dwa parametry: ich wartość historyczną oraz ocenę sprawowanej funkcji, jak również możliwości uzyskania efektu ekologicznego, czyli znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – wyjaśnia Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kościół wrocławski chce nie tylko pisać i apelować do wiernych o postawy ekologiczne, ale także samemu daje przykład, bo chce być wiarygodny.

– Nasze działania wpisują się w to, co głosi Kościół w kwestii ekologii i troski o naszą planetę. Teraz wdrażamy nowoczesne technologię, żeby ograniczyć emisję ciepła do atmosfery. Chcemy, żeby Ostrów Tumski był strefą ekologiczną, dlatego kontynuujemy prace rozpoczęte 3 lata temu. Widzimy już ogromne oszczędności energii i poprawę jakości powietrza

– przyznaje abp Józef Kupny.

Podkreśla, że on i jego współpracownicy starają się gospodarować i zarządzać dobrami w zgodzie z wymaganiami ochrony środowiska.

– Robimy to na wiele lat i Ostrów Tumski zaczyna nabierać naprawdę pięknych kształtów. A pamiętajmy, że Kościół nie od dzisiaj mówi o ekologii i powołam się choćby na św. Franciszka z Asyżu. Kościół zawsze nawoływał do dbałości o planetę – owoc stworzenia Boga. Ten świat został nam powierzony i musimy się o niego troszczyć

– oświadcza metropolita wrocławski.

Cały proces ma także wymiar walki ze smogiem we Wrocławiu, a budynki zostają ponadto poddane konserwacji. Odnawia się ich elewacje. Koszt inwestycji wynosi kilka milionów złotych. W większości wsparcia finansowego udzielił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pozostała kwota pochodzi ze środków własnych archidiecezji. Co ciekawe, archidiecezja wyliczyła już oszczędności uzyskane dzięki pracom w pierwszym etapie – to prawie 550 tys. zł rocznie. Jakie prace obejmuje termomodernizacja? Docieplanie podłóg, stropów, poddasza, ścian, remont dachów, wymiana okien i drzwi, modernizacja oświetlenia, stworzenie systemu do zarządzania energią wraz z wymianą kotłów, wymiana źródeł ciepła odnośnie do wody użytkowej.