Dzień Kobiet. To już dziś

Dzień Kobiet miał swój początek 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku, kiedy to na ulice wyszły kobiety, chcące zmian - m.in. podwyżek oraz przyznania im praw wyborczych. W czasie przemarszu wybuchł pożar, zginęło 126 kobiet. Dokładnie rok po tragedii panie zebrały się, aby obchodzić pierwszą rocznicę tej tragedii i od tego dnia obchodzone jest święto kobiet.

Trend walki o równouprawnienie rozprzestrzeniał się również w Europie – tu pomysł obchodów zainicjowany został w Kopenhadze. Z czasem, wraz z postępującym wyzwoleniem kobiet, święto to straciło swój „feministyczny” wydźwięk, a stało się po prostu okazją do okazania szacunku płci pięknej.

W czasach PRL-u Dzień Kobiet był idealnym świętem do manipulacji ze strony władz państwowych. Z okazji swego święta kobiety dostawały prezenty w formie kwiatów – goździki i tulipany, była również kawa, czekoladki, a nawet ręczniki czy pościel oraz rajstopy.

Po upadku komunizmu tradycja pozostała, a przy okazji utraciła swój propagandowy wydźwięk. Dziś w Dzień Kobiet panie otrzymują najczęściej kwiaty i najserdeczniejsze życzenia od swoich partnerów.

W ostatnich latach powrócił też pomysł połączenia obchodów Dnia Kobiet z działaniami feministek – co roku organizowane są tzw. manify, czyli manifestacje mające na celu promowanie równouprawnienia i walkę z dyskryminacją kobiet, zwłaszcza w życiu zawodowym i politycznym.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obecnie obchodzony w kilkudziesięciu państwach na świecie. Panowie zaś, forsujący Dzień Mężczyzny, pozostają od lat na straconej pozycji.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

albicla.com@magdalenazuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo