Władze USA będą bronić żołnierzy. "Uderzymy, jeśli uznamy, że powiniśmy"

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że władze USA "zrobią to, co konieczne", by bronić swoich żołnierzy. Nie wykluczył przy tym uderzenia odwetowego na sprawców ataku na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której przebywają amerykańskie siły.

Lloyd Austin
Autorstwa U.S. Secretary of Defense - Defense Secretary Lloyd J. Austin III, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99368430

- Chcemy upewnić się, że wiemy kto za to odpowiada. Przesłanie dla tych, którzy zdecydowali się na taki atak, brzmi: spodziewajcie się, że zrobimy co konieczne, by się bronić

 - powiedział Austin w wywiadzie dla telewizji ABC News.

- Uderzymy - jeśli uznamy, że powinniśmy - w miejscu i czasie, który sami wybierzemy

- dodał emerytowany generał. Minister odniósł się w ten sposób do środowego ataku rakietowego na iracką bazę lotniczą Ain al-Asad, gdzie stacjonują wojska USA i sojuszniczych krajów. Na atak serca zmarł w czasie tego ostrzału amerykański cywilny pracownik kontraktowy.

Choć Austin powiedział, że dochodzenie w sprawie sprawców ataku nadal trwa, głównym podejrzanym są wspierane przez Iran szyickie bojówki Kataib Hezbollah. Milicja ta wcześniej była celem nalotu USA w odwecie za ostrzał bazy w Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu.

Pytany czy Waszyngton uprzedził Teheran, że odwet amerykański nie będzie oznaczał eskalacji, szef Pentagonu odparł, że Iran jest "w pełni zdolny do oceny uderzenia i działań USA". "Wniosek, który powinni z tego wyciągnąć jest taki, że będziemy bronić naszych żołnierzy i odpowiemy z namysłem. Odpowiedź będzie odpowiednia" - zapewnił Austin.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#USA #żołnierze #Lloyd Austin

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo