Rząd techniczny nie będzie zajmował się kwestiami światopoglądowymi. Odłóżmy sprawy pani Grodzkiej i pani Nowickiej. Zajmijmy się realnymi problemami Polaków – apeluje kandydat na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński. Zaproponował ekspertów, którzy zaprezentowali projekty zmian w finansach i gospodarce państwa.

Sprawy gospodarcze z uwagi na kryzys w Europie i trudną sytuację Polski, są w tej chwili priorytetem. Profesorowie Witold Modzelewski i Krzysztof Rybiński zgodzili się wejść do tworzonej przeze mnie grupy ekspertów stanowiącej moje bezpośrednie zaplecze – rozpoczął prezentację swojego programy prof. Piotr Gliński. Kandydat na premiera zapowiedział, że sformułowany przez niego rząd ekspercki nie będzie się wahał podjąć trudnych reform.

Prezentacje reform profesor Krzysztof Rybiński, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego rozpoczął od relacji Polska–UE.

Mówimy: tak dla wspólnego rynku, ale jeśli chodzi o pakt fiskalny i unię bankową to nasze w nich uczestnictwo powinno być przemyślane. Na pewno nie powinniśmy wchodzić do strefy euro, bo nie wchodzi się do domu, który może się zawalić – stwierdził prof. Rybiński.

Ekspert zwrócił również uwagę na problemy demograficzne. – Prognoza ostrzegawcza ONZ mówi, że jeśli nie wzrośnie liczba urodzin to liczba Polaków spadnie z 38 mln dziś, do 16 mln w 2100 roku – stwierdził profesor.

Żeby walczyć ze spadającą dzietnością Rybiński zaproponował stypendium demograficzne dla rodzin. Za każde narodzone dziecko, rodzice dostawaliby 1000 zł miesięcznie.

Zdaniem profesora Rybińskiego rząd powinien skupić się również na rozwijaniu innowacyjności gospodarki. Mimo wydanych przez gabinet Donalda Tuska 10 mld euro na ten cel, wszystkie badania międzynarodowe wskazują, że innowacyjność polskich firm spada.

Trzeba stworzyć od podstaw nowy system dystrybucji środków unijnych, gdyż obecny niszczy innowacyjność – mówił prof. Krzysztof Rybiński.

O stanie finansów publicznych mówił z kolei prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert w zakresie prawa podatkowego. – W ciągu ostatnich pięciu lat udało nam się o 100% zwiększyć: dług publiczny, wielkość zaległości finansowych i represyjność systemu fiskalnego – mówił profesor Modzelewski.

Zobacz o czym mówiono na spotkaniu z ekspertami gospodarczymi Całość artykułu w czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie".